Plastelínový sliz zo šampónu. Prečítané leto: O rukách (4.týždeň)

,

Neviem ako u vás, ale u nás je  najväčším hitom tohto roka SLIZ . Viete, také to mľandravé rôsolovité čudo, čo máloktorý rodič vôbec vezme do ruky, zato deti sa idú za tým zblázniť a dokážu to v rukách prehadzovať dlhé hodiny. Ani spinner nemal doma taký úspech ako toto čudo. A  to už je čo povedať!

Na internete je veľa rôznych návodov ako si taký sliz vyrobiť doma, ale väčšina z nich obsahuje buď borax alebo tekuté lepidlo, čo sa mi nezdá ako vhodná „ingrediencia“ na každodenné hranie. Tak som hľadala a pátrala po niečom bezpečnejšom. A veru som aj našla. S babami sme sa rozhodli vyskúšať „recept“ so šampónom. Vznikla hmota, ktorá sa síce skôr podobá na plastelínu, ale aj s ňou sme si užili kopu srandy.

No a keďže štvrtý týždeň Prečítaného leta je O rukách, je to ideálny čas na výrobu tohto čuda.

Plastelínový sliz

Čo budete potrebovať:

 • niečo na zakrytie stola
 • šampón
 • vodu
 • kukuričný škrob
 • misku
 • potravinárske farby
 • niečo na miešanie
 • trblietky (kde sú štyri baby, tam MUSIA byť trblietky)

plastelínový sliz

Tak teda začnime. Na naše množstvo slizu sme najprv v miske zmiešali 10 lyžíc šampónu s 5 lyžicami vody.

Potom sme dosypávali kukuričný škrob a zmiešavali celú hmotu. Škrob sme sypali od oka, šlo ho tam dosť veľa. Najprv sme miešali všetko v miske, neskôr sme si hmotu rozdelili a miesili sme ju v rukách.

Keď sme dali škrobu príliš veľa, hmota bola suchá a drobivá, museli sme do nej kvapnúť viac šampónu. Keď zas bolo šampónu viac, všetko sa nám to lepilo na ruky a bolo to až nechutne mľandravé, vtedy sme rýchlo prisypali škrob. No poviem vám, hotová veda!

Baby miesili, hádzali, gniavili, búchali, stískali, tľapkali. Ruky naše makali o sto dvesto.

Okrem obľúbenej farby si každá na koniec do svojej hmoty pridala aj trblietky. No veď ako by to bolo, bez trblietok, že áno.

No a potom začala zábava. So slizom sa dá robiť kadečo.

Naťahovať a skúšať aký dlhý rezanec sa spraví. Alebo ho skrúcať a kadejako vytáčať.

Maruška si z neho dokonca spravila manikúru.

Toto plastelínové čudo držíme v zavretej nádobke v chladničke, keď sa nám zdá tuhé, premiesime ho mokrými rukami a už je zas poddajné a pripravené na tvorenie.

P.S U nás doma stále prebiehajú experimenty s výrobou naozajstného slizovitého slizu. Nejak nás to chytilo. Miešame šampóny, či tekuté mydlá, skúšame so soľou, či s penou na holenie. Zatiaľ sa nám nedarí, no nevzdávame sa. Keď nájdeme tie správne ingrediencie, určite sa s vami o ne podelíme.

Príjemnú zábavu, brekeke!

 

Share on FacebookShare on Google+Pin on Pinterest

3 komentáre


 1. // Odpovedať

  Skusali sme vyrabat vas sliz pred chvilou, len sme nemali doma skrob, tak sme pouzili kakaovy puding 🙂 A funguje aj tak. Uz je z neho torta pre plysove macicky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *