sochy podľa Alberta Giacomettiho

Dnes sme sa na chvíľu stali sochármi. Začíname sa zaoberať ľudským telom, tak som premýšľala, ako túto tému podporiť aj nejakou tvorivou aktivitou. Doma máme jednu perfektnú knihu Maľujeme podľa veľkých majstrov, ktorá nám je dobrou inšpiráciou. Nielenže deťom ponúka postup, ako vytvoriť podobné diela ako veľkí umelci, ale dozvieme sa z nej aj niečo z ich životov. Tak som aj tentokrát v nej zalistovala, či nenájdem niečo vhodné a zaujímave do našej témy. A nesklamala ma ani teraz. Sochár Alberto Giacometti ponúkol presne to, čo som hľadala. Tento umelec sa preslávil hlavne plastikami ľudí, ktorých rád pozoroval na rôznych miestach. Typické pre jeho sochy sú dlhé, pretiahnuté postavy, akoby niekam kráčajúce, ktoré budia dojem osamelosti a neistoty. Trošku som o ňom googlila a dozvedela som sa, že dokonca jeho dielo Kráčajúci muž patrí medzi najdrahšie umelecké diela na svete. Jeho cena sa vyšplhala až na 104 milióny dolárov.  Táto informácia dievčatá poriadne nabudila do práce. Veď kto by nechcel vytvoriť niečo podobné? Tak ak by ste sa chceli aj vy stať na chvíľu umelcom, ponúkam vám jednoduchý postup.

Čo budete potrebovať

  • chlpaté drôtiky
  • nožnice
  • alobal
  • plastelínu
  • občas pevné nervy

panáčik z chlpatého drôtu

Ako prvé treba vyrobiť panáčika z chlpatých drôtikov. My sme na jedného použili 3 kusy. Spraviť ho nie je nič zložité, deti to zvládli úplne samé. Do slučky, ktorá vytvorila priestor pre hlavu sme dali malú guličku – pompom, ale rovnako by poslúžila gulička spravená z alobalu, chodidlá sme vytvorili z plastelíny.  Keď je panáčik hotový, začína tá náročnejšia časť. Obaliť výtvor alobalom. Odtrhnite väčší kus alobalu a nastrihajte ho na prúžky. Nimi potom obtáčajte trup a končatiny. Na hlavu a nohy treba odstrihnúť štvorcový kus alobalu. V tejto časti tvorenia sa dievčatá mierne zapotili. Ak priveľmi ťahali alobal, trhal sa im, ak zas boli veľmi jemné, skĺzaval. Postupne našli tú správnu silu ako ho omotávať a zároveň pritláčať k telu panáčika.

socha

Keďže sú naše sochy vytvorené a drôtov, dajú sa naštylizovať do rôznych polôh. My sme nimi skúšali, podobne ako Alberto Giacometti, vyjadriť rôzne emócie. A keďže deti nevidia svet tak pesimisticky ako dospelí, prevládali tie veselšie polohy.

sochy podľa Alberta Giacomettiho

Tvorenie baby veľmi bavilo. Spoznali sme nového umelca s jeho dielom a vytvorili sme novú dekoráciu, ktorá už stojí na svojom čestnom mieste.

sochy podľa Alberta Giacomettiho

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.