Témou druhého týždňa Prečítaného leta sú rastliny. Krásna téma. S rastlinami sa dá robiť kadečo a v každom ročnom období. Aj my sme už čo to s nimi poskúšali. Pozorovali sme napríklad ako dýchajú, alebo sme vyrábali záložky z lisovaných kvetov. Dnes sme si ale vzali do parády ich plody. Veď v lete je na to najlepšia príležitosť, všade je plno jabĺk, marhúľ, broskýň, melónov, jahôd, čučoriedok a kadečoho iného fajnového.
Zbiehajú sa vám slinky? Skôr ako tieto letné mňamky zjete, spravte si s nami jednoduchý experiment. Poďte sa čudovať a skúmať, ako sa tieto plody zachovajú vo vode. Potopia sa alebo budú plávať na hladine?
Čo budete potrebovať:
- rôzne ovocie alebo zeleninu, čokoľvek čo doma, či v záhradke nájdete
- nádobu s vodou, ideálna by bola sklenená, kde všetko krásne vidno
- a to je vlastne všetko
Pokus bol naozaj jednoduchý, spravený za pár minút, ale koľko otázok vyvolal je až neuveriteľné. Jednoducho do nádoby s vodou hádžte jednotlivé plody a pozorujte či plávajú, alebo klesnú na dno. My sme pred hodením každého nového druhu najprv vyslovili naše hypotézy. Teda, čo si dievčatá myslia, že sa stane. Hypotézy sa rôznili a preto to bolo zaujímavejšie pozorovanie.
Ako prvé boli na rade čučoriedky. “No jasné, mami, budu plávať, veď sú ľahké.”
A prvé WOW bolo na svete. Čučoriedky klesli ku dnu.
Postupne sme do nádoby hádzali hrozno, paradajky, papriku, jablko, broskyňu, banán. Pozorovali sme, skúmali a dumali, prečo niektoré klesli a iné nie?
Pomaranč som si nechala na záver. A schválne som jeden ošúpala a druhý nie. Baby pomaranče poťažkali v rukách a vyslovili hypotézy.
No a teraz skúste nepozerať na fotku a porozmýšľajte ako to bude.
A tu sa zrodilo WOW číslo dva. Pomaranč so šupkou ostal plávať a ošúpaný klesol? Čože? Veď ten so šupkou má toho na sebe viac?!
Ale to ešte nie je všetko. Zlatý klinec programu je žltý melón. (Keby som mala väčšiu nádobu, použijem aj klasický zelený).
Žltý melón je ťažký, určite ťažší ako čučorieky, ktoré klesli. Bude plávať alebo klesne?
Pláva! A toto WOW bolo najväčšie.
No uznajte, nie je to tak trošku čudné, že malá prťavá čučoriedka klesne ku dnu a veľký ťažký melón nie? Niekde je tu zrada. Veď každý predsa vie, že čo je ťažké ide ku dnu a ľahké veci ostanú plávať nad hladinou.
Ale ono to tak celkom pravda nie je. To či niečo pláva alebo klesne pod hladinu závisí od hustoty danej veci. Tu sme toho boli svedkami, že malé plody klesali ku dnu, lebo mali väčšiu hustotu ako voda a veľký melón ostal plávať.
Že to nie je o hmotnosti môžte deti presvedčiť aj tak, že donesiete dva kamene. Jeden malý, ľahučký a druhý veľký, ťažký. Ľahký by mal ostať na hladine. Ostane? Klesne rovnako ako ten ťažký, pretože oba majú väčšiu hustotu ako má voda.
A čo teda s tým pomarančom? Neošúpaný pomaranč má v šupke póry plné vzduchu, a to spôsobuje, že má menšiu hustotu ako voda, aj ako ošúpaný pomaranč. Nepripomína vám to plávacie koleso?
P.S. Viete ako skončil náš experiment? 🙂
P.S2. A nezabudnite čítať. Napríklad, ako my knihu Jakub a obrovská broskyňa od Roalda Dahla. Veď Prečítané leto je hlavne o tom.
Spätné odkazy a spätné upozornenia
[…] veru budete potrebovať, pretože vzápatí nastúpi domškolácka mama Katka s jej štyrmi deťmi a neskutočným utopeným ovocím. Prečo čučoriedka klesne ku dnu a melón zostane na hladine? Či sa už na tomto svete nedá na […]
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!