Poslednou (nateraz) zastávkou v našom vesmírnom putovaní, bol náš Mesiac. Vidíme ho takmer každý večer na oblohe a dievčatá si už samozrejme všimli, že raz je malý, inokedy veľký, niekedy z neho vidno len rožtek, inokedy polovicu. Hmm, ale prečo je to tak? A to bol ten správny čas, pozrieť sa bližšie na fázy Mesiaca.
Dievčatá už z predchádzajúcich rozhovorov o planétach vedeli, že niektoré z nich majú svoje obežnice. Teda, nejaké telesá, ktoré obiehajú okolo tejto planéty a spolu s ňou okolo Slnka. Takouto obežnicou našej Zeme je Mesiac. Čo je na Mesiaci zvláštne, je doba jeho obehu a doba otočenia okolo vlastnej osi.
Je to rovnaký čas. Mesiac sa okolo svojej osi otočí za 28 dní a presne ten istý čas potrebuje, aby obehol okolo Zeme. A toto je dôvod, prečo zo Zeme vidíme stále tú istú stranu Mesiaca.
Ale prečo teda Mesiac vidíme stále inak?
Spravili sme si s dievčatami doma jednoduchý experiment, ktorý nám to pomohol pochopiť. Potrebovali sme naň:
- polystyrénovú guľu
- ceruzku s ostrým hrotom
- nejaký ostrejší zdroj svetla (my sme skúšali s baterkou v mobile, ale aj so stolovou lampou z IKEA)
Polystyrénovú guľu napichnite na ceruzku. To je váš Mesiac. Zapnite svetlo, to je Slnko. Ten, kto drží ceruzku s guľou je pozorovateľ nočnej oblohy na Zemi. A ideme na to.
Postavte sa priamo oproti zdroju svetla, vystrite ruku s Mesiacom priamo pred vaše Slnko (na fotke je za Mesiacom zapnutá lampička). Čo vidíte? Slnko osvietilo len tú stranu Mesiaca, ktorú my zo Zeme nevidíme. Mesiac sa nachádza v nove.
Teraz sa postupne otáčajte v protismere hodinových ručičiek, Mesiac držte stále v rovnakej polohe. Slnko stojí na svojom mieste. A vidíte? Z novu Mesiac prechádza do ďalšej fázy, ktorú voláme dorastajúci kosáčik.
Točte sa ďalej a už ste vo fáze prvej štvrti, ďalšia fáza je dorastajúci mesiac. V týchto fázach má Mesiac podobu písmena D.
Keď sa dostanete znova do priamej línie so Slnkom, ale tentoraz v pozícií Slnko, Zem, Mesiac mali by ste vidieť osvetlenú celú polystyrenovú guľu. Teraz je spln.
Pokračujte ďalej cez ďalšie fázy Mesiaca. Cúvajúci mesiac,
posledná štvrť a cúvajúci kosáčik (Mesiac má tvar písmena C).
A celý cyklus sa znova vráti na začiatok do novu. Toto sú fázy Mesiaca.
Takýmto jednoduchým experimentom deti vidia to, že zo Zeme vidíme stále len jednu časť Mesiaca a zároveň pochopia, prečo sa na oblohe počas 28 dní striedajú jednotlivé fázy Mesiaca.
Po experimente nás čakali ešte nejaké priraďovačky. Na tejto stránke som našla trojzložkové karty fáz Mesiaca. Stačí si ich stiahnuť, vytlačiť, prípadne zalaminovať. Najprv dievčatá priraďovali jednotlivé názvy k obrázkom a potom sme si z nich vytvorili jednoduchú aktivitku.
Všetky fázy Mesiaca sme podlepili suchým zipsom. Jeho druhú časť sme zalepili na výkres do kruhu. Do stredu výkresu sme nakreslili našu Zem.
A teraz už stačí len jednotlivé obrázky správne zoradiť a prilepiť na suchý zips. Vďaka suchému zipsu, to nie je aktivita len na jedno použitie, a môžme sa k nej kedykoľvek vrátiť.
Inšpiráciu k nášmu experimentu som čerpala z tohto videa.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!