U nás doma máme radi experimenty a rôzne praktické aktivity. Ruku na srdce, kto by nedal prednosť nejakému pokusu, pred obyčajným zapisovaním poznámok do zošita. Aj preto sa snažím väčšinu nových vecí, o ktorých sa doma učíme podporiť aj nejakou praktickou aktivitou. Nie vždy sa to dá, ale niekedy z toho môjho premýšľania a surfovania na internete vzniknú veľmi zaujímavé a nečakané nápady. Tak napríklad taká krv. Niečo si o nej prečítame z knihy, niečo si pozrieme na internete, ale ako ju deťom priblížiť cez nejakú praktickú aktivitu? Dúfam, že nikoho, teraz keď číta tieto riadky nenapadli žiadne zdraviu ohrozujúce činnosti.
My sme sa rozhodli, že si vytvoríme niečo ako model krvi. Možno trošku zvláštny experiment, ale verte mi, veľmi zábavný. Tak poďme pekne po poriadku.
Čo budeme potrebovať:
- nádobu (plastová, sklenená)
- vodné perly, kúpite ich v kvetinárstve, alebo vo svadobných obchodoch.
- polystyrénové guličky, tie tiež zoženiete v kvetinárstvach, alebo v hobby obchodoch
- pompom guličky
- vodu
Tento experiment začnite robiť deň dopredu. Vodné perly treba namočiť do vody podľa návodu na sáčku. Väčšinou je to ale zhruba rovnaký návod, na 5 g perličiek treba 2-3 dl vody a nechať ich namočené 6 až 8 hodín. Perly za ten čas znásobia svoj objem. Keď sú perly pripravené, môže začať tvorenie.
My sme si o krvi už nejaké informácie dopredu prečítali. Vedeli sme, že 55% krvi tvorí krvná plazma, 44% červené krvinky a zvyšok sú krvné doštičky a biele krvinky. No a tento model sme teraz prenášali do plastovej misky.
Najprv sme naliali čistú vodu, to je naša krvná plazma. Potom sme do nádoby prisypali červené vodné perly. Všetko v nádobe bolo hneď červené, aj keď perly žiadnu farbu nepustili. Preto aj naša krv červená, lebo aj keď ju z väčšej časti tvorí bezfarebná plazma, farbu jej dodávajú červené krvinky. Nakoniec sme k perlám pridali dve polystyrénové guličky ako biele krvinky a zopár fialových pompomov ako krvné doštičky. Biele krvinky sú aj v skutočnosti väčšie ako tie červené a doštičky majú trošku chlpatejší výzor.
Táto aktivita mala u nás obrovský úspech. Vďaka nej majú baby zloženie krvi v malíčku a aj o polnoci by mi vedeli povedať čoho sa krv skladá, alebo aký tvar majú krvné doštičky.
Zábava s perlami
Keď však pracujete s vodnými perlami, pripravte sa na to, že to bude zábavka na dlhšie. Perličky sú totiž úžasný senzorický materiál. Oplatí sa ich kúpiť viac a vysypať do väčšej nádoby. Deti sa v nej môžu prehrabovať, alebo len tak si do perličiek zabárať ruky. Keďže sú perly napustené vodou, sú príjemné na dotyk.
My sme si okrem červených nechali narásť aj farebné a priehľadné. To bola potom pastva aj pre oči. Cez priehľadné sa dá pozerať, fungujú ako šošovka, všetko v nich bolo obrátené a zmenšené. Farebné dievčatá triedili do rôznych misiek, prekladali ich rukami, pinzetou, lyžicami.
Dokonca najmenšia Hanka sa ich dožadovala krikom a vydržala pri nich sedieť dosť dlho. Prekladala si ich z misky do vysokej nádoby a pozorovala ako vyskakujú (nikdy nebola pri tom sama, vždy len pod mojím dozorom).
Možností ako sa zabávať s vodnými perlami je veľa. A na väčšinu prídu deti samé. Skúste ich dať pred deti a o zábavu máte postarané.
Kati, kde si kúpila perly? Už dlho ich zháňam a neviem zohnať. Bola to naša najobľúbenejšia aktivita. Asi zle hľadám, hihi.
Sveti, cez internet. Kupovala som viac vecí takže sa mi oplatilo.