Počuli ste už niekedy slovo agamograf? Ja som sa s týmto pojmom stretla prvýkrát asi pred 2 týždňami, keď na mňa vyskočilo na facebooku jedno video. Pojem ako taký mi bol neznámy, ale to čo vlastne označuje určite každý pozná. Poznáte tie obrázky, často sú na pohľadniciach, alebo detských taškách, či peračníkoch, ktoré sa menia v závislosti od toho, ako s nimi hýbete? Agamograf je niečo podobné. Je to séria obrázkov, spojených v jeden celok, ktorý sa rôzne mení, podľa toho, z ktorého uhla sa naň dívate. Tieto diela dostali meno po izraelskom sochárovi Yacoovovi Agamovi, ktorý ich začal vytvárať ako prvý.
Znie to zložito? Tak poďme pekne po poriadku na postup a uvidíte, že to nie je žiadna veda.
Čo budete potrebovať:
- 2 malé výkresy a 1 veľký (napr. dve A4 a jednu A3 alebo dve A5 a jednu A4)
- nožnice
- pastelky, voskovky, vodovky, fixy, proste čomu dávate prednosť pri tvorení. My sme použili voskovky
- pravítko
- ceruzku
- lepidlo
Najprv musia deti nakresliť dva samostatné obrázky. Yacoov Agam tvoril svoje agamografy väčšinou z geometrických vzorov. Ja som sa snažila moje baby naviesť na túto cestu, ale ony mali svoje nápady, tak som ich nechala nech sa realizujú. Julinka nakreslila búrku a slnko, Maruška smajlíka a farebné srdce. Terezku zmohla choroba, takže ona svoj agamograf spraví inokedy. Pri kreslení dajte pozor na to, aby deti mali papier otočený na výšku. Dva malé papiere sa musia zmestiť na jeden veľký. Juli kreslila na A4 a Maruška na A5.
Keď už sú obrázky hotové nastupuje tá nudnejšia časť. Oba obrázky je potrebné rozstrihať na rovnaké pásiky. Obrázky nakreslené na A4 sme rozstrihali na 2 cm pásiky a Maruškine na A5 na 1,5 cm pásiky. Baby ich nazvali rezance. (Širka A4 je 21 cm, takže ostal 1 cm navyše, neriešila som to, bol to akurát kúsok, na ktorom nebolo nič nakreslené) Ešte pred strihaním som každý pásik označila, aby sa mi nepomiešali, aby sme vedeli ako za sebou nasledujú. Jeden obrázok sme označili A1 až A10 a druhý B1 až B10. Podobne sme spravili pri druhej sérii obrázkov.
Teraz si vezmite do parády ten tretí väčší výkres. Naň pravítkom spravte čiary široké podľa toho, aké široké pásiky máte nastrihané z obrázkov. V našom prípade pri Julinkinom agamografe sú to 2 cm pásiky a pri Maruškinom 1,5 cm. No a tento výkres podľa čiar poskladajte ako harmoniku. Ja som si každú čiaru prešla ešte hrotom nožníc aby sa mi papier ľahšie skladal. Harmoniku začnite tak, že prvý sklad bude smerom dozadu.
A už sa blížíme do finále. Prichádza na rad lepidlo a postrihané obrázky. Striedavo zalepujte na harmonikový papier vaše rezance z obrázkov. Pekne podľa označení..A1, potom B1, A2 potom B2 atď., až máte nalepené všetky rezance. Alebo zalepte najprv všetky rezance z prvého obrázku na každý druhý pásik a potom pomedzi lepte druhý nastrihaný obrázok.
Nechajte chvíľu lepidlo preschnúť a potom ešte raz poriadne poskladajte hotový agamograf do harmoniky. Pôjde to trošku ťažšie ako na začiatku.
A teraz sa dívajte. Nechajte deti nech si svoje dielo obzerajú spredu, zľava aj sprava…a žasnite s nimi.
Julinkin agamograf vyšiel takto:
A takto vyzerá Maruškin:
Perfektné, že?
Jeeeeminy to je super 🙂
Vyskúšajte aj vy 🙂