cudzie jazyky

Asi pred rokom sme prestali doma používať učebnice angličtiny. Aj keď angličtina u nás doma patrí medzi obľúbené predmety, videla som, že dievčatá nebaví jej učenie klasickou formou z učebnice. Začala som teda hľadala spôsob ako sa cudzie jazyky učiť inak.

Doma sme vyskúšali rôzne učebnice, no ani jedna nám nesadla. Prvá veľká prekážka, na ktorú sme narazili bola NUDA. Hoci sme mali učebnice naozaj rôznorodé, vždy sa stalo, že po určitom čase sa tak vzdialili od záujmov našich detí, že medzinárodná vesmírna stanica sa mi niekdy zdala bližšie.

Ďalšia vec, ktorá úplne zabíjala radosť z cudzieho jazyka bola GRAMATIKA. Áno, gramatika je dôležitá, ale dôležitejšia je radosť z poznávania niečoho nového, radosť z toho, že mi druhí rozumejú, hoci rozprávam aj s chybami. Ak bazírujeme na správnej gramatike príliš skoro, zabijeme tú radosť v deťoch možno aj navždy.

Veľkým impulzom, prečo som odložila učebnice a skúsila to inak, bola stránka Jazykový mentoring. Aj keď je stránka určená primárne pre dospelých študentov, rôzne rady z nej sa dajú prispôsobiť aj deťom. U nás to zafungovalo, pretože práve za toto “bezučebnicové” obdobie spravili dievčatá v angličtine naozaj veľký pokrok.

Tak ako teda dosiahnuť, aby sa deti učili cudzí jazyk a nestratili pri tom motiváciu a radosť? Vsaďte na to, čo baví vaše deti najviac a predložte im to v cudzom jazyku.

Čítanie

Knihy sú u nás doma základ. Takže aké knihy čítať? Na začiatku sú super knihy od vydavateľstva Usborne a pre staršie deti jednoznačne dvojjazyčné knihy a zjednodušené čítanky.

Dvojjazyčné knihy, sú knihy, v ktorých sú príbehy písané v dvoch jazykoch. Na jednej strane nájdete príbeh napr. v angličtine, a na druhej preklad v slovenčine alebo češtine (českých je viac).

Tieto knihy existujú v rôznych úrovniach, čiže si môžte vybrať, podľa toho kde sa aktuálne v jazyku nachádzate. Príbehy v nich sú písané naozaj zjednodušene. Neočakávajte nejaký extrémny literárny zážitok, ale svoj účel plnia ideálne. V týchto knihách sa na konci nachádzajú aj cvičenia k jednotlivým kapitolám.

Zjednodušené čítanky tak isto existujú pre rôzne jazykové úrovne, ale tieto nemajú preklad do slovenčiny. Obsahujú ale audioknihu. Sú perfektné, pretože kniha je načítaná native speakerom. Zapnete si do uší audioknihu, do rúk chytíte knihu a absorbujete cudzí jazyk viacerými zmyslami.

Ja odporúčam tieto dva druhy kníh striedať.

cudzie jazyky

Počúvanie

Cudzie jazyky sa deti učia na začiatku hlavne počúvaním. Je úplne bežné, že malým deťom pustíme na youtube kadejaké anglické pesničky, veď nech niečo z toho jazyka pochytia, no čím sú deti staršie, už od toho upúšťame.

Ak sú vaše deti “čumilovia” ako naša Terezka, využite to v prospech cudzieho jazyka. Dovoľte im pozerať nejaký seriál, ale nie v slovenčine. A ak máte tú možnosť, zapnite im k tomu tiež titulky v cudzom jazyku. Budú cudzí jazyk počúvať, aj čítať.

Na toto je skvelý Netflix, u nás doma pomáha s cudzím jazykom nám všetkým. Zo začiatku je to vždy náročnejšie, nerozumieme takmer nič, alebo len veľmi málo. No nie nadarmo sa hovorí, že trpezlivosť ruže prináša. Vydržte a uvidíte.

Rozprávanie

Cudzí jazyk sa ale učíme hlavne preto, aby sme ním vedeli rozprávať. No a rozprávať sa naučia deti len rozprávaním. Výhodu teda majú tie deti, ktoré majú s kým “pokecať”.

Priznávam, nám sa to doma zo začiatku zdalo čudné, rozprávať s deťmi v inom jazyku, ako materinskom, ale nejako sa to potom rozbehlo.

My napríklad využívame naše časté dlhé cestovanie. V aute, keď už je veľká nuda, zapneme anglický mód a deti musia rozprávať len po anglicky. Samozrejme, že sú to aj vety kostrbaté, nesprávne, ale aj to sa ráta. Ide o to, aby rozprávali, hoci aj s chybami, aby nemali blok, len preto, že nevedia gramatiku, či to správne slovo. Veď nikto učený z neba nespadol. Viem, že veľakrát rozprávame s chybami, ale viem aj to, že keby sme sa ocitli v anglicky hovoriacej krajine, už by nám tam rozumeli. A to je predsa cieľ.

So staršími dievčatami, sa už dá rozprávať plynulejšie. Väčšinou si povieme tému a krútime sa okolo nej. Neverili by ste ako sa vedia deti vymotať, keď musia.

No a čo keď nikto doma nevie po anglicky? Deti by sa napríklad mohli rozprávať po anglicky s inými deťmi. Nestávalo sa vám, že keď deti pozerali nejakú obľúbenú rozprávku v češtine, že potom sa po česky aj hrali? Nám sa to stávalo neustále, keď boli menšie. Teraz už v ich hrách fičí angličtina.

Písanie

Ja nie som veľký zástanca písania v cudzom jazyku vo veľmi skorom veku. Podľa mňa majú deti dosť starostí s naším materinským jazykom, Ale predsa občas píšeme. Píšeme však len tie slová a výrazy, ktoré práve potrebujeme, pretože akurát pracujeme na nejakom projekte.

Tak napríklad, práve teraz Juli pracuje na projekte o vlkoch. Z knihy, ktorú sme si najprv prečítali, si vypisuje do tohto projektu celé vety. Pochytí tak slovíčka v kontexte a v téme, ktorá ju baví. Tak je väčšia pravdepodobnosť, že si ich zapamätá natrvalo.

cudzie jazyky

Gramatika

Ako som už spomínala, gramatika je dôležitá.

No neskôr. Nie v tretej, štvrtej, či piatej triede. Ak deti budú jazyk najprv veľa počúvať, potom si niečo prečítajú a budú si ho trénovať rozprávaním, gramatiku pochytia intuitívne. Presne tak, ako sa malé dieťa učí rozprávať svojim materinským jazykom. Keď sa konečne rozrozpráva, tiež nerieši aký čas do vety patrí, alebo či používa modálne slovesá.

Keď sa zo svojho obľúbeného seriálu naučia nejaké vety a výrazy, nebudú ich analyzovať, ale ich začnú používať. Nebudú riešiť, že nevedia 50 rôznych nepravidelných slovies, ktoré sa museli nabifliť, ale pritom ich ešte nepoužili. Budú spokojné, že vedia len 10, ktoré aj reálne používajú.

Ak sa z učenia cudzích jazykov nestane pre deti strašiak, raz príde aj ten čas, kedy si samé začnú gramatiku všímať a všetko zapadne na svoje miesto v tom správnom čase. Ale to sa nestane, ak gramatika bude postavená nad všetky ostatné jazykové zručnosti a vezme im z učenia radosť.

Poznámočka na záver

Nevyčleňujte cudziemu jazyku len niektoré dni. Venujte sa mu každý deň. 20-30 minút denne zábavného učenia jazyka spraví oveľa viac ako 45 minút 3x do týždňa s nudnou učebnicou.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.