Máme za sebou ďalší skvelý víkend. Už viac ako rok sme boli dlžní jeden víkendový výlet naším dvom neterkám, takže sme ho konečne uskutočnili. Cieľom bol tentokrát Liptov a jeho krásy a atrakcie. A teda tých je tam požehnane. Mám pocit, že žiadna iná oblasť Slovenska nemá takto rozvinutý turizmus ako práve Liptov.
Archeoskanzen Havránok
Toto zaujímavé miesto nájdete v okrese Liptovský Mikuláš, 2 km od obce Bobrovník. Je to múzeum v prírode, takže ak sa tam vydáte, spojíte turistiku s dejepisom. Archeoskanzen Havránok je najvýznamnejšou archeologickou lokalitou na Liptove a nájdete tu zrekonštruované stavby už z mladšej doby železnej, ale napríklad aj stredoveký hrádok.
Keďže máme doma nadšenca histórie a vraj budúcu archeologičku, museli sme tam zájsť.
Prvou našou zastávkou v tomto archeoskanzene bola malá expozícia v jednej z chát hneď pri pokladni. V tejto expozícii sa nachádzajú originálne predmety z mladšej doby železnej nájdené pri archeologických vykopávkach. Nádoba pozliepaná z nájdených črepín, najstarší mažiar, ktorý máme na Slovensku, pôvodné drevené sochy, či kelstké mince.
No snáď najväčší úspech u detí, pri výklade, ktorý sme dostali, bolo rozprávanie o keltskej svätyni, druidských obradoch a rôznych formách obety. Z tejto svätyne, ktorú sme neskôr aj navštívili je v tejto expozícií aj pôvodný stĺp, tzv stéla.
Z neskorších dôb tu sú vystavené rôzne kovové predmety, pracky, háčiky, hroty do oštepov, či šípov, či jednoduchý tkáčsky stroj. Aj keď je táto expozícia naozaj priestorovo malá, zdržali sme sa tu dosť dlho. Dievčatá boli veľmi zvedavé a pani, ktorá nás sprevádzala veľmi ochotná, takže z toho vznikali zaujímavé rozhovory.
No a potom sme sa už dostali von, do múzea v prírode. Ako prvý nás očakával zrekonštruovaný dom z 2 storočia pred n.l s hrnčiarskou dielňou, prístreškami pre zvieratá a s pôvodnou studňou. Jasné, že sme ho len tak neobišli. Vošli sme dnu a chvíľu sme sa zahrali na Keltov.
Potom sme sa miernym stúpaním okolo dreveného opevnenia dostali ku keltskej svätyni. Prešli sme cez veľkú drevenú bránu a ocitli sme sa pred jamou, ktorá slúžila ako obetisko.
Toto miesto bolo veľmi zaujímavé a trošku sme sa tu zdržali. Pre dnešného človeka je proste zaujímavé vidieť a vedieť, ako sa kedysi obetovali aj ľudia, pre rôzne, nám možno nepochopiteľné dôvody.
Samotnú svätyňu okrem obetnej jamy tvorila veľká plocha s kamennou dlažbou, ktorú lemovali drevené stĺpy, tzv. stély, alebo totemy, pri ktorých horeli obetné ohniská.
Jedno z posledných zaujímavých miest v tomto archeoskanzene je stredoveký hrádok. Teda jeho časť. Z výkladu sme sa dozvedeli, že sa nevie ako naozaj tento hrádok vyzeral, ale existujú tri verzie. Hrádok stál na najvyššom bode Havránku a svojou obranno pozorovacou funkciou slúžil Liptovskému hradu. No keď bol Liptovský hrad opustený, aj hrádok na Havránku stratil svoj zmysel a začal chátrať. K tomuto hrádku patrí aj cisterna, okolo ktorej sa už dostanete naspäť na začiatok celej obhliadky.
Súčasťou tohto múzea v prírode je aj pôvodná veža z kostolíka z 13.storočia, na druhej strane hlavnej cesty, na brehu Liptovskej Mary. Zašli sme aj k nej a práve tam som dostala nápad na náš ďalší výlet. (Ale o tom už napíšem v ďalšom článku).
Výlet na Havránok bol veľmi príjemným výletom. Nenásilnou a zaujímavou formou sa dozvedeli niečo nové z minulosti našej krajiny a navyše sa poriadne vybehali po krásnej liptovskej prírode a čerstvom vzduchu. Krásny výhľad na Kriváň, Západné a Nízke Tatry už bol len bonusom.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!