Mini road trip, kapitola 3

Čo zaujímavé sme ešte videli na najvýchodnejšom východe Slovenska? Napríklad Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Múzeum Andyho Warhola

Kto je Andy Warhol som vedela, aj to že niekde tam od východu pochádzali jeho rodičia. Aj to, že je predstaviteľom tzv. pop-artu a tú jeho paradajkovú polievku snáď pozná každý. Ale to bolo tak všetko. To, akým bol on …

kontinenty

Skúšali ste sa už niekedy pozrieť na naše kontinenty umeleckým okom? Priznávam, mne to vôbec nenapadlo, až kým som vďaka stránke lepsiageografia.sk, neobjavila prácu japonského dizajnéra Kentara Nagai nazvanú Twelve animals. Ide o stvárnenie zvierat čínskeho horoskopu pomocou kontinentov a ostrovov. No toto sme proste doma museli vyskúšať.

Príprava na aktivitu nie je náročná. Treba si len vytlačiť mapu …

šumiaca planéta

Možno si ešte pamätáte ako sme spoznávali vesmír a jeho tajomstvá (ak nie, nech sa páči, nahliadnite napríklad tu alebo tu) No a už je to tu zas. Tentokrát nás ale najviac zaujala naša planéta Zem. A aby učenie nebola nuda, spojili sme zemepis s výtvarnou a pridali odrobinku chémie. Z tejto zvláštnej kombinácie nakoniec vznikla zábava v podobe …

Že neviete kto je Jackson Pollock? Tiež som dlho nevedela. Až vďaka jednej skvelej knihe o umení pre deti som sa to dozvedela (Kniha o výtvarnom umení pre deti). Je to umelec, ktorý je považovaný za jedného z najlepších amerických maliarov 20.storočia. A teda maľoval naozaj netradičným spôsobom. On totiž svoje diela vytváral tak, že farbu na plátno lial, …

Poznáte Notan art? Výraz notan pochádza z japončiny a znamená harmóniu medzi svetlom a tmou. Umenie notan stavia na tomto kontraste, ktorý v dvojrozmernom priestore vytvára krásne obrazce. Toľko múdrych slov na začiatok.

Čo z toho vyplýva pre nás?  Pre nás doma bolo umenie Notan  skvelou príležitosťou precvičiť si kreslenie jednoduchých línií, strihanie, lepenie, ale hlavne vidieť, že matematika, presnejšie …

pásikavá koláž

Doma sa nám nejak nakopili staré časopisy a letáky, tak som premýšľala, ako ich tvorivo využiť v rámci nášho učenia. Posledných pár dní sme sa trošku viac venovali lesu a zvieratkám, ktoré v ňom žijú, takže nemusíte dvakrát hádať, na čo sme ich nakoniec použili. Spravili sme si zvieratká technikou, ktorú ja sama pre seba volám pásikavá koláž.

Robili sme …

Máme doma nový knižný prírastok. Příběh ukrytý v notách. Krásna kniha. Ja tlieskam všetkým knihám, ktoré sa hravou formou snažia už aj malým deťom priblížiť témy, ktoré primárne malým deťom ani nie sú určené. Táto kniha je o dievčatku, ktoré počas jedného dňa zažije všetky štyri ročné obdobia.  Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby knihu nedopĺňali úryvky z diela …

frotáž

Už vidno, že prišla jeseň. Včera, na poobedňajšej prechádzke, to zahlásila Maruška. Všetko je také krásne, farebné. Jeseň je moje najobľúbenejšie ročné obdobie. (A potom dodala, že ďalšie jej najobľúbenejšie sú ešte jar lebo končí zima, leto, lebo sa môže kúpať a zima, lebo má rada sneh 😀 ).

Neviem ako u vás, ale u nás sa jesenné prechádzky väčšinou …

jesena mozaika

Bublinková fólia je u nás hit.  Nedávno sme pomocou nej vyrábali s mladšími babami zapichovátka do kvetináčov a niekoľko poodláčaných výkresov nám zostalo nevyužitých. Premýšľala som, čo s nimi. Hanka ma teraz obdobie strihania, tak tieto bublinkové výkresy padli za obeť jej momentálnej vášni.

Zatiaľ je vo prvej strihacej fáze, keď už vie postrihať pásik papiera na malé kúsky. Preto …

Ak vám v poslednej dobe došiel balík a v ňom ako obalový materiál kooopa bublinkovej fólie, nevyhadzujte ju. Dá sa s ňou pekne vyhrať. U nás sa bublinková fólia najčastejšie využíva ako senzomotorický materiál. Jednoducho si ju deti vyberú, zobujú ponožky a bosými nôžkami po nej behajú, či skáču. Vtedy majú aj uši pôžitok. Bublinková fólia sa dá ale využiť …