Pre našu rodinu nie sú okuliare ničím výnimočným, zo 6 členov nosíme okuliare piati (ale krpku to tiež v najbližšej dobe čaká), takže my o okuliaroch a problémoch so zrakom vieme svoje. Ale vieme aj to, že aj keď sú oči zdravé, zrak nás občas môže klamať. A presne o tom bude tohtotýždňové vedecké tvorenie. Vyrobili sme si s babami jednoduché optické hračky, ktoré sú založené na princípe optickej ilúzie. A máme tu niečo pre staršie deti, ale aj mladšie deťúchy.

Papierový spinner

Najprv niečo pre tých starších. Teda, zhotoviť ho dokážu aj tí mladší, roztáčať ho však zrejme bude pomáhať mama.

Čo budete potrebovať:

  • kartón nastrihaný do tvaru kruhu
  • papierové kolieska
  • nožnice
  • lepidlo
  • špagátik alebo bavlnku
  • pastelky, voskovky, fixy (čo kto doma má)

Postup je jednoduchý. Na papierové kolieska nechajte deti nakresliť rôzne tvary. Špirály, kružnice, trojuholníky. A nebojte sa pohrať s farbami.

Dve kolieska potom zalepte na kartónový kruh z oboch strán. Do stredu kruhu spravte dve dierky a prevlečte cez ne špagátik alebo bavlnku (približne meter dlhú). Zaviažte na uzlík. Spinner máte hotový a môžte sa hrať.

optické hračky

Do oboch rúk chyťte špagátik tak, aby bol váš spinner v jeho strede. Špagát teraz rýchlymi pohybmi, podobnými ako keď skáčete cez švihadlo, namotajte. Čo najviac. Fakt veľa.

A potom to začne. Naťahovaním a uvoľňovaním namotaného špagátu sa spinner začne točiť (kuk na video) a vy na ňom zrazu vidíte úplne niečo iné. Zo štvorcov sú kruhy, rôzne farby sa miešajú a vytvárajú nové farby. Dobre roztočený spinner bude hučať a točiť sa dokým vás to neomrzí (ak sa vám to nepodarí na prvý šup, dajte to do rúk deťom, naša Teri to zvládla skôr ako ja).

optické hračky spinner

A pozrite, čo sa stane s dúhovými výsekmi. Všetky farby dúhy zmiznú a ostane len biela!

Tento dúhový disk sa volá Newtonov disk. Vynašiel ho Isaac Newton, ktorý na ňom demonštroval, že biele svetlo sa skladá zo siedmich farieb, ktoré môžme pozorovať na dúhe. Naše oči sú oklamané a nepomôžu nám ani okuliare. 😉

Taumatrop

Toto je jednoduchá optická hračka, s ktorou sa budú vedieť zahrať aj drobci. Na múdrych stránkach som sa dočítala, že bola veľmi obľúbená v 19. storočí, v čase, keď boli ľudia fascinovaní optikou a vznikol aj prvý film. Jej princíp spočíva v tom, že sa rýchlym striedaním dvoch rôznych obrázkov vytvorí ilúzia jedného kompaktného obrázku. Vyrobíte si ju za pár minút a každá jedna bude originál.

Čo budete potrebovať:

  • papierové kruhy, na každý taumatrop potrebujete dva
  • špajle
  • pastelky, fixy
  • lepiacu pásku
  • lepidlo

Na 2 papierové kruhy nakreslíte svoje obrázky. Mali by to byť obrázky, ktoré spolu súvisia, doplňujú sa. Napríklad vták a klietka, akvárium a rybička, kvet a motýľ. V jednoduchosti je krása.

Na jeden kruh prilepte z druhej strany špajľu a navrch zalepte druhý kruh s obrázkom. Taumatrop je hotový.

optické hračky taumatrop

A ako sa s ním hrať?

Chyťte si ho medzi dlane ako keď miešate zápražku do polievky a začnite krútiť. Oba obrázky splynú do jedného. Naše oči (a mozog) nestíhajú sledovať takýto rýchly pohyb, preto miesto dvoch obrázkov vidia jeden.

U nás majú tieto optické hračky veľký úspech, a ja sa teším, že dievčatá sa nielen zabavili, ale sa aj nenápadne zoznámili s fyzikou.

P.S ak chcete vedieť ako sa s tohto týždňovou letnou témou popasovali ostatní blogeri a aké knihy čítajú, nakuknite na FB do rodičovskej skupinky. Každý si tam nájde to svoje.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.