U nás doma sa veľa experimentuje a skúma. Poslednú dobu nám najčastejšie robí spoločnosť pri našich pokusoch olej. Menšie baby fascinuje, že aj keď je to tekutina, chová sa úplne inak ako voda. Využila som toto ich obdobie a spravili sme si malý pokus s farebnými kvapkami, pri ktorom si navyše precvičili jemnú motoriku pri práci s pipetkou.
Všetko, čo sme k tomuto pokusu potrebovali sme našli doma. Olej, vodu, potravinárske farbivo (alebo vodové farby), poháre a pipety. Ak nemáte pipetky doma, môžte si ich kúpiť napríklad tu, alebo zbierajte kvapátka z kvapiek do nosa. Odporúčam si ich zohnať väčšie množstvo. Z mojej skúsenosti viem, že keď raz deti začnú robiť s pipetami, nechcú prestať.
Samotný pokus, nebol žiadna veda. Naše dve najmenšie baby pri ňom nepotrebovali takmer žiadnu asistenciu.
Ako prvé si v štyroch pohároch s čistou vodou rozmiešali štyri farby. Potom si obidve vyskúšali ako sa pracuje s pipetou.
Pre Marušku to nebol žiadny problém, ona to nerobila prvýkrát a jej jemná motorika je už vytrénovaná. Takže sme sa viac zamerali na Hanku. Na to, že má len 2,5 roka jej to šlo super. Najprv som jej pomaly ukázala ako na to. Je dôležité, rozdeliť tento proces na viac menších častí a ukazovať ich naozaj pomaly. Pre nás dospelých je to už automatika, ale deti sa potrebujú naučiť každý čiastkový pohyb.
Keď už im to obom šlo, postavila som pred nich pohár s čistou vodou a požiadala ich, aby pipetkami do neho nakvapkali rôzne farby. Aby sa nám farby nezmiešavali už v menších pohároch, do každej farby som dala jednu pipetu. Dievčatá kvapkali a farby sa vo veľkom pohári začali zmiešavať, až nám vznikla jedna neidentifikovateľná špinavá farba. To sa im vôbec nepáčilo.
Potom som ale pred nich postavila pohár s olejom a znovu som ich požiadala nech do neho znova pipetou nakvapkajú rôzne farby.
Čo sa dialo? Farby sa nezmiešali, ale ako malé farebné perličky klesali ku dnu. Bolo to naozaj zaujímavé divadielko a obe si ho užívali dosť dlho.
Staršie deti pri tomto pokuse možno bude zaujímať prečo vodné kvapky klesnú na dno, tak sa môžte porozprávať o hustote kvapalín. Alebo budú zvedavé na to prečo sa voda s olejom nezmieša a takto sa zas môžte krásne dostať až k téme znečistenej vody mastnotou a čo to vlastne znamená pre vodné živočíchy.
U nás doma celé experimentovanie pokračovalo miešaním farieb, a následne miešaním oleja v pohári. Dievčatá boli zvedavé, či sa fakt olej s vodou nepremieša. Jediné, čo dosiahli bolo, že sa jednotlivé vodné bublinky zmiešali dokopy a usadili sa na dne pohára. Takže sa fakt olej s vodou nezmiešal.
Tento pokus sme doma robili viackrát. Tým vodným perličkám dievčatá jednoducho nevedeli odolať. A ja sa im ani nečudujem. Hry s vodou sú zaujímavé pre všetky deti a keď do nich pridáte nejakú tajnú ingredienciu o zábavu máte postarané.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!