Už dávnejšie som hľadala na slovenskom knižnom trhu knihy o slávnych osobnostiach, vhodné pre deti, špeciálne pre deti prvého stupňa. Nie encyklopédie, kde je v pár slovách obsiahnutý celý bohatý život nejakého velikána. Niečo nie príliš zdĺhavé, ale zároveň dosť obsažné, aby si deti utvorili o slávnych ľuďoch celistvejší obraz ako ponúkajú encyklopédie.
No priznávam, nedarilo sa mi. Buď zle hľadám, alebo je slovenský knižný trh o túto sekciu ochudobnený.
Úspešná som bola ale u našich českých susedov. Ani už neviem ako, ale nejakým riadením osudu sa mi do rúk dostala Edice malého čtenáře a jej Minibiografie, ktoré vyšli vo vydavateľstve Sun. V tejto edícii vyšlo 5 titulov : Kolumbus, Leonardo da Vinci, Mozart, Marco Polo a Isaac Newton.
Knihy sú to útle, formát jednej je niečo medzi A4 a A5. Sú príťažlivé svojimi plnofarebnými stránkami a textu je v nich tak akurát pre menšie deti. Ani veľa ani málo, ale za to obsahuje užitočné a zaujímavé informácie. Knihy by som odporučila pre deti od 7 rokov.
Isaac Newton
My sme zatiaľ prečítali len Newtonovu biografiu. Nevýhodou (alebo výhodou, záleží ako sa na vec pozeráme) je čeština. Čítali sme ju na striedačku s Terezkou. Ak máte deti odchované na rozprávkach s českým dabingom, tak môžte ostať prekvapení ako ja, keď vám dieťa začne čítať českú knihu tak, že ju automaticky prekladá do slovenčiny. Vyvaľovala som oči.
Kniha je z môjho pohľadu usporiadaná logicky. Na 36 stranách je opísané Newtonove detstvo, jeho štúdia, život v dospelosti a jeho kariéra, ktorá sa zďaleka netočí len okolo fyziky. Nájdeme tam aj tú najznámejšiu časť o spadnutom jablku, ale aj oveľa viac. Lebo Newton toho spravil omnoho viac, ako len popísal gravitačný zákon.
Niektoré informácie prekvapili aj mňa. Totiž mňa fyzika na škole nejak záhadne obchádzala, nikdy ma nebavila a dokázala som si zapamätať len nejaké pikošky. A práve takéto pikošky majú v tejto knihe svoje miesto. Dozviete sa z nich napríklad aj to prečo sa vraj nikdy neoženil, alebo čo spôsobovalo jeho depresívne stavy, alebo že vyrátal aj údajný dátum konca sveta. A je toho viac, nebudem vám všetko prezrádzať.
Oceňujem záverečnú stránku knihy, kde je znázornená časová priamka Newtonovho života s najdôležitejšími udalosťami z jeho života. Takto to deti môžu vidieť pekne zosumarizované.
Takýchto biografii, by malo byť viac. Nielen preto, aby sa deti zoznámili so životom nejakého velikána.
Takéto knihy vás zavedú na mnoho rôznych miest. Záverečná časová priamka nás prinútila porovnať si udalosti zo života Isaaca Newtona s udalosťami tej doby na Slovensku. Roky na priamke priam vyzývajú na precvičenie matematiky. Z knihy sme sa čo to dozvedeli aj o Anglicku debata sa zvrtla aj na mor, neskôr na to čo je to parlament. Určite v každej z takýchto kníh sa nájdú nové slová, ktoré deti spoznajú (ako napríklad v tejto boli alchýmia, gravitácia a iné) a rozšíria si svoju slovnú zásobu. A to samozrejme nehovorím o rôznych objavoch samotného Isaaca Newtvona, ktoré si takouto nenásilnou formou deti ľahšie zapamätajú.
Bolo by fajn keby aj slovenské vydavateľstvá vydali niečo podobné. Mám pocit, že na mladšie deti sa s takouto faktografickou literatúrou akosi zabúda. A pritom sú to práve oni, ktoré najviac dokážu nasávať nové informácie.
Pridane do wishlistu 🙂 Jaaaj, ked to nase necita samo zatial a uz sa stazuje, ze knihy skoro stale vyberam ja.
Aj to samostatné čítanie príde. Zatiaľ si užívajte spoločné.
U nás sa knihy vyberajú systémom pol na pol. Keby som výber nechala len na dievčatá, asi by sa ťažšie dostali ku kvalitnejším knihám. Ale zas keby som len sama vyberala, to by bola vzbura.