Tak takúto otázku som dostala nedávno ja. Poriadne ma zaskočila. Jediné čo som o  kosatkách vedela bolo, že sú to cicavce a  a tie ostatné veci, ktoré z toho vyplývajú. Nikdy som sa nezamýšľala nad ich vzťahom k veľrybám alebo delfínom. Nedávno sme pozerali film Zachráňte Willyho a tam to začalo.  Naša milovníčka zvierat začala pátrať ako to teda vlastne je. Veď Willy je riadne veľký, skoro ako veľryba  ale správa sa úplne ako delfín. Kde teda vlastne patri? Nazhromaždila si všetky možné knihy o zvieratách, ktoré doma našla a začala v nich hľadať informácie. To detské nadšenie nakazilo aj mňa. Spoločne sme prehľadali aj internet a dozvedeli sme sa veru kopu zaujímavých vecí.

Vedeli ste napríklad, že  kosatky sú takí zdatní predátori,  že si dovolia odhryznúť zaživa aj z 30 metrového  vráskavca? Alebo že hlavou rodiny kosatiek je samička?  A že tie rodiny majú niekedy až 150 členov? Musí to byť úžasné, stretnúť tie majestátne zvieratá niekde na šírom oceáne. Tých zaujímavostí sa nám dosť nakopilo, tak aby sme si ich nejak utriedili, spravili sme si o kosatkách a ich príbuzných lapbook.

Okrem všeobecných informácii o tom kde žijú, čim sa živia a do akej skupiny vodných cicavcov patria, obsahuje aj extra úlohy, ktoré som cielene prichystala ja pre dievčatá, aby sme tému prepojili aj s inými predmetmi. Zopár slovných úloh o kosatkách, nejaké labyrinty na rozcvičenie rúk pred písaním a nezabudla som ani na tvorivé ručičky a spravili sme si origami veľrybky.

vyrábame knihu o veľrybách

Julinka, ktora sa učí písať písaným písmom, vyrobila napríklad do lapbooku mini knižočku o rôznych veľrybách. Okrem toho že napísala ich mená, a teda niektoré veľryby máju mená dlhokánske a dali jej zabrať, vyhľadala ešte v encyklopédii aj ich dĺžku a hmotnosť. Údaje z tejto mini knižočky použila potom Terezka na vytvorenie grafu a porovnávala dĺžky veľrýb. Tretiacka matematika velí deťom naučiť sa  premieňať jednotky dĺžky. Tak keď už sme tak krásne mali pred sebou veľryby zoradené, pustili sme sa teda do premieňania.  Delfín meria 2,5 metra., koľko je to cm a koľko dm?

graf, porovnávanie veľkosti veľrýb a kosatky

Graf nám síce ukázal aký je rozdiel v dĺžke človeka a kosatky, ale stále to bolo len na papieri. Deti potrebujú priamu skúsenosť aby si veci naplno uvedomili a kedže kosatky doma nemáme a nevieme to porovnať, vyšli sme von a aspoň sme si jednu nakreslili na chodník. V životnej veľkosti. Až tu nastalo ochkanie a achkanie aká je vlastne obrovská.

kosatka v životnej veľkosti na chodníku kreslená kriedami

Okrem matematiky a písania sme si v tejto téme podumali aj nad vodou a jej skupenstvami. Mimochodom, viete, čo sa to vlastne deje, keď veľryby pri vynorení “vyfukujú” vodu? Otvor, ktorým tú vodu vyfúknu, je vlastne nozdra, ktorou veľryba pri vyplávaní na hladinu vyfúkne teplý vzduch. Tento starý vzduch, zahriaty z pľúc, sa pri výdychu zráža a vyparuje sa hneď ako sa stretne s vonkajším chladným ovzduším. Tento proces sa volá výtrysk a vraj ho má každý druh veľryby jedinečný. Skúsení veľrýbari podľa neho dokonca vedia spoznať o aký druh veľryby ide aj na diaľku.

Keď sme sa už rozprávali o tom, kde kosatky žijú, že najviac obľubujú ľadovú vodu padla otázka: “Mami a nie je im medzi tými ľadovcami zima?” V tom momente som vedela, čo budeme robiť ďalší deň. Spravíme si pokus. Nájdete ho tu.

Páči sa mi toto domáce učenie.

A ako to vlastne s tými kosatkami je? Sú veľryby či delfíny? Nakoniec sme zistili že vlastne oboje.

Hotový lapbook

lapbook kosatka dravá kosatka v matematike

Na záver pripájam ešte odkaz na zvukový záznam, ako rozoznať veľryby podľa ich “spevu” https://www.afsc.noaa.gov/News/Gulf-of-Alaska-Cetacean-Sounds/index.html

3 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.