v Pieninách

Túlame sa po tom našom krásnom Slovensku aj naďalej. Nedávno sme zopár dní strávili v Pieninách. Vraj je to náš najkrajší Národný park. Ja by som s tým aj súhlasila. Čo myslíte?

V Pieninách sa toho dá naozaj veľa vidieť. A je to destinácia vhodná aj pre cyklistov, aj pre rodinky s deťmi, ako aj pre náročnejších turistov. Tam si každý vyberie niečo, po čom mu srdce piští.

Červený Kláštor

Byť v Pieninách a nenavštíviť Červený Kláštor, to sa asi nerobí.

Vraj dostal meno podľa toho, že bol postavený z červených tehličiek. Mne bol známy hlavne tým, že v ňom istú dobu žil legendami opradený mních Cyprián. V každom prípade je to krásne miesto, oplatí sa tam zájsť.

v Pieninách

Dozviete sa veľa o živote mníchov v tomto kláštore. Žilo tu 12 mníchov-pustovníkov plus jeden predstavený, ako symbolika Ježisa a jeho 12 učenníkov. Každý z mníchov mal vlastný domček z modlitebňou, dielňou aj záhradkou. Momentálne je zrekonštruovaný jeden z týchto domčekov, dá sa teda do neho vojsť a všetko toto vidieť.

Po prehliadke Kláštora, zbehnite do neďalekého parku, alebo k brehu Dunajca a zakývajte pltníkom.

No a nemať fotku s Tromi korunami, to sa asi tiež v Pieninách nerobí.

v Pieninách

Osturňa

Kto má pozná, vie, že ja som turista-hľadač. Rada nachádzam nové miesta, menej zaľudnené, možno aj menej poznané. Osturňa bola pre mňa takýmto miestom. Je to typická zamagurská rázovitá dedinka s obrovským počtom dreveníc. 157 týchto dreveničiek vytvára Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

v Pieninách

Čičmanské drevenice pozná asi každý Slovák, ale tieto Osturnianske majú tiež niečo svoje. Sú ozdobené maľovanými kvetmi a typická je aj modrá farba medzi drevenými brvnami.

v Pieninách

Nám sa dokonca jeden obyvateľ ponúkol, že nám poukazuje ako to vyzerá na takom typickom osturnianskom dvore. Pozval nás dnu a my sme len žasli. Mal tam všetky možné drevené náradia, náčinia, používané v minulosti, vozy, ohlávky a všetko možné čo súvisí s hospodárením.

Ale, čo ma dostalo najviac, boli sane. Skutočné, veľké, drevené sane, na ktorých kedysi chodil kňaz posväcovať domy na Troch kráľov.

Ak sa do Ostune vyberiete, poriadne sa obujte, je to riadne dlhá dedinka.

Zábavný park a Park miniatúr Spiska kraina

Nie, nemám v nadpise chybu, len deťom sa žiadalo trošku neorganizovanej zábavy, tak sme na jeden deň zablúdili aj na poľskú stranu Pienin.

Parky miniatúr sú tam vlastne dva. Hneď v areáli zábavného parku je jeden, v ktorom sú pamiatky z podtatranského regiónu (aj slovenského aj poľského). Nájdete tam napríklad miniatúru Oravského hradu, ale aj Červeného kláštora, či pôvodnú verziu Spišského hradu.

v Pieninách

Druhý park miniatúr sa nachádza na druhej strane hlavnej cesty. V ňom nájdete sakrálne stavby, ktoré súvisia so zjaveniami Božej Matky.

v Pieninách
zmenšené Lurdy

Ak vám ešte ostane čas na nejaký výlet, môžte zbehnúť na neďaleký hrad Niedzica, je to fakt na skok.

Smerdžonka

My sme navštívili aj kúpele Smerdžonka. Prilákali nás tam farebné volskwageny, ktoré sa tam stretli z rôznych kútov Slovenska a Česka.

No aj bez nich je v kúpeľoch krásne a navyše si tam môžte načapovať liečivú vodu.

Verím, že vás naše potulky inšpirujú a tento krásny kút Slovenska niekedy navštívite.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.