Ak máte doma dieťa, ktoré stále niečo majstruje a mohlo by ho zaujímať, na akom princípe fungujú jednoduché stroje a mechanizmy, vrelo vám odporúčam knihu Kladka, páka a iné stroje. Je to kniha, z ktorej sa nielen niečo dozviete, ale vás aj prinúti niečo vytvoriť.
Kniha, ako už názov hovorí, obsahuje popis niekoľkých jednoduchých strojov. Okrem tých najznámejších ako sú kladka, či páka, sa deti zoznámia aj s kolesom na hriadeli, či ozubeným prevodom, spoznajú vačku, alebo kľukový hriadeľ.
Na každej dvojstrane, je rozobratý jeden jednoduchý stroj. Ako funguje a prečo takto funguje. Okrem toho sú tam uvedené rôzne príklady, kde môžme tieto jednoduché stroje nájsť. Či ide o predmety používané v minulosti, alebo tie, ktoré bežne používame teraz. Mimochodom, pri predmetoch z minulosti si dávajte pozor, lebo zrazu zistíte, že namiesto stavania jednoduchých strojov, máte hodinu dejepisu a riešite pravek alebo staroveký Egypt ;-).
Takže, ak vašim deťom vŕta v hlave ako mohli ľudia v minulosti postaviť obrovské pyramídy, keď nemali žeriavy, alebo ako bez nich dvíhali do výšok ťažké náklady, či ako funguje mlyn, táto kniha im určite dá niektoré odpovede.
Čo túto knihu odlišuje od iných kníh, sú súčiastky, pomocou ktorých si jednotlivé jednoduché stroje môžu postaviť. Aby sa deti príliš netrápili, pri každom stroji je návod na jeho zostrojenie. Návod je napísaný veľmi podrobne, takže deti zvládnu stroje zostrojiť aj samé. Občas som sa trošku obávala, či súčiastky nájazd troch (občas štyroch) staviteliek vydržia, keďže sú len kartónové. Ale knihu máme už viac ako rok a ešte stále nám dobre slúžia.
Keď sme doma túto knihu čítali, dievčatá si viac začali všímať veci okolo seba a princíp ich fungovania. Len doma sme našli kopu vecí, ktoré fungujú na princípe jednoduchých strojov. A to už nehovorím, keď sme si začali všímať detské ihrisko. To aj Maruška pri hojdačke vykríkla: “mami, aha, páka!”
To sú potom také milé momenty, keď pochopíte, že vďaka jednej knihe sa deťom rozsvietilo a pochopená vec ostáva navždy v ich hlavičkách.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!