Naše septembrové čítanie (2018)

Meškám, ja viem. Veľa sme cestovali, veľa sme si užívali slniečko, a popri tom sa iné články pretlačili do popredia. Ale už to napravím a prinášam náhľad do nášho septembrového čítania.

Hneď na začiatku musím povedať, že absolútne nestíham zaznamenávať to, čo číta Terezka. Jeden deň ju vidím s jednou knihou, o dva dni už číta ďalšiu. Za posledný mesiac, popri všetkých našich rodinných a kamarátskych aktivitách a rôznych knihách jednohubkách, stihla prečítať 4 diely Harryho Pottera. Dokopy cez 1800 strán. Preto teraz doma fungujeme tak, že spolu vyberieme jednu, dve knihy, ktorú prečíta určite a ak má chuť číta aj iné.

knihy

Ďalšia vec, ktorú riešime je Julinkina nechuť k čítaniu. Keby jej trošku zo svojho čítacieho elánu dala Terezka, bolo by to tak akurát pre obidve. S Juli stále čítame spoločne. Snažíme sa každý deň po malých kúskoch. Držím sa hesla, menej je niekedy viac.

Stále si však čítame spoločne. Každé ráno. Už z toho máme rituál. Je to prvá vec, ktorú robíme po raňajkách, niekedy aj počas nich.

Spoločné čítanie

Myšiak Samuel a jeho cesta okolo Slovenska na bicykli (Zuzana Šinkovicová)

Myšiak Samuel z Trenčína, sa spolu so svojimi bratmi, zúčastní cyklistických pretekov okolo Slovenska. Prejdú rôznymi zaujímavými miestami a mestami. stretnú rôzne zaujímavé osoby z našej histórie a popri tom zažijú rôzne dobrodružstvá.

My sme túto knihu čítali veľmi pomaly. Každý deň len jednu kapitolu. A potom sme otvorili mapu Slovenska a všetky spomenuté miesta sme si vyhľadali. A keďže sú to naozaj zaujímave miesta a o každom sa dá niečo zaujímave nájsť, čítali sme povesti a informácie na wikipédii. Do našej mapy sme si zaznačovali trasy jednotlivých etáp a popritom sme sa naučili orientáciu na mape podľa svetových strán.Počítali sme aj koľko kilometrov pretekári prešli a kreslili sme ilustrácie k niektorým kapitolám.

Je toho oveľa viac, čo sme s touto knihou stvárali (a ešte stále stvárame). V podstate sme si z nej spravili učebnicu vlastivedy. Určite o tom napíšem v blízkej budúcnosti viac.

Terezkine čítanie

Harry Potter  (J.K.Rowling)

Viem, že Harryho Pottera čítajú aj mladšie deti, alebo ho čítajú s rodičmi. Ja si myslím, že táto séria je vhodná pre deti 10 a viacročné. Preto dostal u nás zelenú až teraz. Myslím, že staršie deti si z tejto knihy dokážu zobrať úplne iné veci ako mladšie. Pochopia už aj veci medzi riadkami a kniha pre nich už vôbec nemusí byť strašidelná.

knihy Harry Potter

Julinkine čítanie

Doktor Jajbolíto (Kornej Čukovskij)

Toto je “must have” pre deti milujúce zvieratká a veselé príbehy. A keď si k tomu prirátate ilustrácie Ľuboslava Paľa, tak kniha bude mať určite úspech. Juli ju navyše čítala aj počas nášho safari dobrodružstva, takže to malo ešte väčší efekt, keďže doktor Jajbolíto sa v príbehu vyberie do Afriky zachrániť opice.

knihy doktor jajbolito

Maruškine a Hankine čítanie

Boribon (Veronika Marék)

Hani miluje Boribona.  Prvýkrát sme ho držali v rukách počas Prečítaného leta keď sme čítali knihu Boribon ochorel v rámci týždňa O chorobe. Potom som bola prinútená dokúpiť všetky zvyšné knihy z tejto série. Najviac si čítame Boribonove narodeniny a Boribon a sedem balónikov.

 

Terka sa poháda s Julkou (Liane Schneider)

Terka pomáha mame (Liane Schneider)

Moje malé baby objavili čaro Terky. Táto séria je určená trošku starším deťom, text je už rozsiahlejší ako u Boribona, aj dej môže byť pre tých najmenších ešte ťažšie vnímateľný. Ale ak máte deti, ako je aj naša Hani, že sedí pri nás keď čítame ako päť peňazí, čítajte ho aj im. Na knihách s reálnymi detskými postavami je vždy najlepšie to, že sa s nimi deti môžu stotožniť. Prežívajú podobné radosti, riešia podobné starosti. Veď prečo si myslíte, že som kúpila práve tieto dve knihy 😀

knihy

V knihe Terka sa poháda s Julkou nájdete aj dosť expresívne slová. Mňa zarazilo napríklad slovo hlupaňa. Osobne sa snažím knihám s nadávkami vyhnúť, ale v tejto sa aj nadávky nakoniec obrátia na srandu a Terka si aj sama uvedomí, ako môžu slová bolieť. A práve na toto som pri čítaní upozornila moje dievčatá. Pretože, či chceme, či nie, nadávky sa k deťom raz dostanú, ide o to, či sa s nimi budú deti vedieť správne popasovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.