Ľudské telo. Lapbook a niečo pre vás na stiahnutie

Ľudské telo bola téma, ktorou sme sa doma zaoberali celý máj. Vymýšľali sme rôzne pokusy a aktivity, čítali sme si knihy, googlili rôzne zaujímavosti a pikošky a všetko sme to pekne spísali do jedného podareného lapbooku.

Knihy, ktoré nám celý čas pomáhali boli Nazri do vnútra svojho tela a Z čoho sa skladá naše telo. Doma máme o ľudskom tele viacero kníh. Tieto dve sa mi však zdali najvhodnejšie, práve kvôli tomu, že jedna z nich obsahuje kopu otváracích okienok, čo deti láka a druhá v sebe obsahuje model ľudského tela. Informácie v oboch sú dosť obsiahle, ale sú písané zrozumiteľne aj pre menšie deti.

májové čítanie ľudské telo

kniha

Okrem kníh sme mali aj naozajstný model nášho tela. Je od firmy Clementoni. Dievčatá mu dokonca dali meno. Zoznámte sa, toto je Jack.

ľudské telo

Jack bol skvelý pomocník. Mohli sme ho kedykoľvek rozobrať a znovu poskladať. Máme ho doma už dlhšie, preto mu už žial chýbajú niektoré kosti, ale to mu na kráse neubralo. Jeho jediné veľke negatívum je, že neobsahuje mozog. Neviem, prečo práve na ten výrobcovia zabudli, myslím, žeby v pohode vošiel do Jackovej lebky. Ostatné vnútorné orgány sú ale na mieste a tak krásne vidieť ako to v našom tele máme pekne všetko uložené. Orgány sa dajú aj vybrať von, rozobrať a následne poskladať ako taká skladačka. Toto baby veľmi bavilo, hlavne Maruška z toho mala na pár dní parádne puzzle.

Vnútorné orgány sme si aj pomenovali. Aby učenie šlo ľahšie, vyrobila som  k nim trojzložkové karty. Je to výborná autokorektívna pomôcka na učenie rôznych vecí. Najprv skúšali priraďovať jednotlivé orgány ku kartám bez názvu, potom k nim priraďovali názvy a následne si skontrolovali či im všetko sedí, kontrolnými kartami. S týmito kartami sa zabavila aj Maruška, jej stačilo priraďovať modely orgánov ku kartičkám, Juli si zas na nich precvičila čítanie. Ak sa chcete dozvedieť ako inak sa ešte dajú trojzložkové karty využiť navštívtne tento blog. Moje trojzložkové karty ponúkam aj na na stiahnutie.

Po tomto zoznámení s našimi vnútornými orgánmi sme sa trošku zaoberali jednotlivými sústavami ľudského tela. Prešli sme od opornej sústavy, cez vylučovaciu až po nervovú. Deti sa učia najľahšie vtedy ak je do procesu učenia zapojených čo najviac zmyslov, preto sa u nás doma nielen veľa číta a píše ale aj kreslí, vyrába a skúma. V predchádzajúcich článkoch som písala ako sme si napríklad vyrobili model pľúc, alebo model našej krvi . Okrem toho sme si spravili aj model našej chrbtice. Úplne jednoducho. Z kartónu na vajíčka sme vystrihli jednotlivé “stavce”, medzistavcové platničky sú vystrihnuté z filcu a všetko je to navlečené na chlpatom drôtiku. Na tomto modeli je krásne vidieť ako sa naša chrbtica môže ohýbať. Použili sme ju aj neskôr, keď sme sa rozprávali o nervovej sústave a mieche.

model chrbtice

No a asi najväčšia sranda bola keď si Terezka spravila model vlastného tela. Stačí na to foťák, tlačiareň, papier, nožnice a hor sa do kreslenia. Najprv sa odfotila, fotku sme vytlačili a vystrihli. Postavu sme obkreslili toľkokrát, koľko sústav sme šli kresliť. No a potom už len stačí nechať deťom voľnú ruku a model Jacka, aby vedeli, kde čo v našom tele patrí. Nakoniec sme to zalaminovali, znovu obstrihali, aby to bolo pevnejšie. Možno by stačilo obkresliť postavu na výkres, ale takto je to predsa trvácnejšie. Všetky postavy sme potom spojili dokopy prišitím na jednom mieste, aby sa náš model dal rozložiť ako vejár.

Hotový lapbook

Hotový lapbook vyzerá takto. Sú v ňom informácie, ktoré Terezku zaujali, alebo ktoré som považovala za dôležité. Nebol by lapbook lapbookom keby neobsahoval kadejaké otváracie knižočky.  Tie si tiež Terezka robila sama. Veľmi sa mi páči ako spracovala pikošky o tráviacej sústave. Sú spísané v “hrubom čreve”, ktoré má naozaj dĺžku 1,5 metra.

lapbook ľudské telo

informácie o našej koži a pár zaujímavostí o kostiach

Na zadnej strane lapbooku sú hry, na ktorých sme si ukázali aké je jednoduché oklamať náš mozog. V prvom obrázku Terezka vymaľovala prázdne štvorčeky jednou červenou fixou a aj tak stále máme dojem, že tá druhá polovica je tmavšia. Podobne aj spodný obrázok s oranžovou fixou. Keby som pred ňu postavila hotové obrázky, neverila by mi, že je to jedna farba, takto to vyskúšala vymaľovať sama a presvedčila sa. Na internete sa dá nájsť veľa takýchto “klamov”. Tieto naše máme zo skvelej knihy Tohle není věda.

Ľudské telo je snáď nevyčerpateľná téma. Ani sa nedá zhrnúť do jedného článku, čo všetko sa dá pri tejto téme robiť. V dnešnej dobe už existuje mnoho rôznych dobrých kníh, kadejakých pomôcok a hier, cez ktoré deti ľahšie nasajú nové informácie.  Bola by to naozaj škoda obmedziť sa len na učebnice.