A máme tu týždeň šiesty, O pečení.
Dosť dlho som premýšľala a hľadala, čím sa s dievčatami zapojíme. Priznávam, nie som veľký nadšenec pečenia. Teda myslím toho procesu, napečené veci mi už nevadia, aby ste ma správne pochopili. No a v týchto horúčavách zapínať rúru, ach, to by bol článok o tom, ako sme sa upiekli my. Brázdila som internet, listovala v knihách, s ktorou ingredienciou, neodmysliteľne patriacou k pečeniu, sa teda pohráme a vyskočilo na mňa niečo neuveriteľné.
Premena mlieka na plast. Čože? To znie divne, že? A toto bude znieť ešte zvláštnejšie, ale vraj sa v rokoch 1900 až 1945 mlieko používalo na výrobu gombíkov, ozdôb, praciek, korálok a podobných vecí a dokonca! bolo použité na výrobu šperkov pre kráľovnú Alžbetu?! Mlieko? Viete si to predstaviť?
Tak uznajte, toto sme museli doma vyskúšať. A ako sami uvidíte, je to krásne jednoduché.
Čo budete potrebovať:
- mlieko (1 liter)
- misku, ktorá môže ísť do mikrovlnky
- ocot (16 lyžíc)
- niečo na miešanie
- sitko
Keď sa u nás doma robí nejaký experiment, všetky baby sú vždy prítomné. Každá jedna chce vidieť to kúzlo, ktoré so sebou pokusy prinášajú. Preto berte do úvahy, že množstvá, ktoré v “recepte” udávam sú zhruba vhodné na tvorenie pre tri deťuchy.
Takže poďme na to. Najprv si mlieko vylejte do nádoby vhodnej do mikrovlnky. Mlieko zohrejte. Náš liter mlieka sa zohrieval zhruba 5 minút (ako dlho bude potreba, záleží aj na výkone mikrovlnky). Dávajte pozor, aby vám v mikrovlnke nezovrelo, chceme mlieko horúce, ale nie vriace. Opatrne vyberte misku z mikrovlnky, nepopáľte sa!
Pridajte do mlieka ocot. Na každých 250 ml mlieka sú to približne 4 lyžice octu.
A teraz miešajte. Vidíte, čo sa deje? Vidíte tu parádnu chemickú reakciu? Kyselina v octe, oddeľuje z mlieka mliečnu bielkovinu kazeín.
Preceďte mlieko cez sitko. Tekutinu nechajte odplávať a to čo vám ostane v sitku ešte poriadne postláčajte a zbavte prebytočnej vody.
No a teraz už nechajte deti, nech sa hrajú. Masa, ktorá ostala z mlieka, na dotyk pripomína gumu. Ľahko sa z nej dajú tvarovať rôzne veci, fantázií sa medze nekladú.
Hmotu trošku pomieste v rukách, podobne ako keď chystáte cesto na buchty. Môžte do nej pridať aj potravinárske farbivo, alebo trblietky (čo sme horší ako kráľovná Alžbeta?), alebo si ju zafarbíte dodatočne.
My sme skúšali vytvárať rôzne ozdôbky len tak rukami, tie však boli dosť tenké a po uschnutí sa nám začali lámať. Viac sa osvedčilo tvarovanie pomocou formičiek. Tvary hrubšie, cca 1 cm majú väčšiu šancu na prežitie.
Naše výtvory schli približne 48 hodín.
Hotové výtvory sú pevné a pripomínajú plast, ktorý sa používa na výrobu jednorázových príborov. Nikto vám neuverí, že sú z mlieka.
No povedzte, tušili ste toto?
P.S zdá sa, že vedci sa ku kazeínu ako náhrade plastu stále vracajú. Vraj sa už pracuje na obale budúcnosti, práve z mlieka, ktorý bude aj jedlý. Parádna správa pre našu planétu, že?
wow, proste wow…