Hovorí sa, že kto sa hrá, nezlostí. A veru u nás toto príslovie platí. Vždy keď sa u nás doma schyľuje k búrke, alebo keď sa nikomu nič nechce a tá nečinnosť nás vie doviezť až k robeniu neplechy, vyberáme nejakú spoločenskú hru. No a aby sme stále nehrali to isté, vo výbere hier sa striedame. Tentokrát padol výber na hru Moje prvé Slovensko.
Je to hra, pri ktorej sa zabavíte, ale aj sa niečo naučíte o našej krásnej krajine. A to nielen o jej prírodných krásach, ale aj o ľudovej slovesnosti, o známych osobnostiach alebo o kultúrnych pamiatkach. Navyše si pri tejto hre precvičíte aj pamäť a pozornosť, lebo jej súčasťou je aj pexeso.
Pravidlá hry Moje prvé Slovensko
Hra je určená pre minimálne 2 hráčov. Obsahuje 400 kartičiek s otázkami a odpoveďami z piatich rôznych okruhov, 64 kartičiek pexesa a kockomat.
Kartičky sú rozdelené podľa obtiažnosti na 2 skupiny. Zelené kartičky sú určené pre menšie deti (podľa pravidiel v hre od 5 rokov) a červené kartičky sú pre deti od 8 rokov. Otázky na kartičkách sú rozdelené do 5 okruhov. Prvý okruh je Kultúra, druhý Moja vlasť, tretí Príroda, vo štvrtom sú rôzne rébusy, hádanky, príslovia a piaty tvorí kategória “Rôzne”.
Na začiatku sa pomiešajú všetky karty s otázkami. Podľa veku detí si zvolíte farbu kariet, alebo ich zmiešajte všetky dokopy. Zamiešané karty sa rozdelia rovnakým dielom pre všetkých hráčov, ktorí si ich položia pred seba, otázkami nahor. Nezabudnite zamiešať aj kartičky pexesa a rozložiť ich lícom dolu.
Prvý hráč hodí kockou v kockomate a podľa padnutého čísla na nej, zodpovedá otázku z karty, ktorú mu prečíta jeho spoluhráč po ľavej ruke. Ak hráč odpovie na otázku správne, ťahá dve karty z pexesa. Ak nájde dva rovnaké obrázky, nechá si ich, ak nenájde, v hre pokračuje druhý hráč. Hra končí keď už nie sú na stole žiadne kartičky z pexesa. Vyhráva ten kto ich má najviac.
Niektoré otázky sú pre deti ťažšie, ale netreba sa báť. Na zadnej strane kartičiek sú uvedené 2 alebo 3 možnosti odpovede (okrem kategórie Rébusy). My doma hrávame hru tak, že deti si môžu pomôcť týmito možnosťami, ale ja nie.
Obrázky na pexese znázorňujú slovenské zaujímavosti. Je na nich napríklad kremnický dukát, či keltský biatec, nesmú chýbať naše najkrajšie hrady a zámky, a čo by to bolo za hru o Slovensku bez Jura Jánošíka, či fujary.
Hra Moje prvé Slovensko je z tých dlhších. Ak máte pozorné deti s dobrou pamäťou, pexeso rozchytajú približne za polhodinu. Ak ste však ako ja, trvá to aj dlhšie.
My si občas pravidlá upravíme a hráme hru bez pexesa. Len odpovedáme na otázky podľa čísla padnutého na kocke a v určitom časovom limite sa snažíme mať čo najviac správnych odpovedí. Alebo hráme len pexeso. Alebo hráme hru podľa pravidiel, ale len s polovičným počtom pexesových kariet.
V každom prípade som sa z tejto hry naučila nové veci aj ja. Napríklad, že aj v slovenských vodách pláva medúza, alebo čo je to firn. A podobných chuťoviek je tam viac.
A deti? Tie nasávajú ako špongie aj z tejto hry. Takéto učenie sa im páči 🙂
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!