Naše aprílové čítanie

Mesiac apríl sa u nás niesol v znamení cudzokrajných zvierat. Nejak to tak prirodzene vyplynulo zo záujmu dievčat o túto tému. Takto teda vyzeralo naše aprílové čítanie.

Spoločné čítanie

Žirafa, Pelly a ja (Roald Dahl)

Tak toto bola trefa do čierneho. Roalda Dahla som kedysi dávno čítala aj ja sama, ale priznávam nejak som mu vtedy nevedela prísť na chuť. Možno to bolo obdobím, možno zlým výberom knihy. Tentokrát som knihu požičala z knižnice, na odporúčanie známej a dobre som spravila. Bavili sme sa na nej všetci. Jednoduchý a zábavný príbeh zaujal aj Marušku, takže toto bolo naozaj spoločné rodinné čítanie (teda čitali sme všetci okrem ocka, ktorý bol v práci). Po tejto skúsenosti, určite prehodnotím svoj postoj k Roaldovi Dahlovi.

aprílové čítanie

Double trouble (Anna Milbourne)
The little giraffe

Tieto dve útle knižočky máme zo série Usborne very first reading. Sú ideálne na spoločné čítanie, pretože sú písané tak, aby jednu stranu čítal rodič a druhú dieťa. Text pre deti je jednoduchý, zvládnu to aj začínajúci angličtinári. Na stránke www.usborne.com sa dajú ku niektorým knihám stiahnuť aj pracovné listy, takže sa dá s knihami pracovať aj ďalej.

aprílové čítanie

Pocahontas

Kto by nepoznal túto známu rozprávku z dielne Disney. My sme ju videli už mnohokrát, ale ako knihu sme ju  mali doma prvýkrát. Vybrala si ju Maruška v knižnici.

kniha Pocahontas

Terezkine čítanie

Terezka sa rozbehla. Nestíham už pomaly sledovať čo číta ani kedy číta. Stíham ju však každé ráno počúvať, keď mi pri raňajkách hovorí, čo nové sa deje v jej príbehoch.

Zlatíčka (Jacquelin Wilsonová)

Príbeh o dvoch dievčatách, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné. Jedna žije v blahobyte pri známom otcovi, druhá žije život úplne obyčajného dievčaťa s úplne obyčajnou mamou. Po jednom náhodnom stretnutí sa z nich stanú dobré kamarátky, neskôr však zistia, že ich spája oveľa väčšie puto. Hoci má táto kniha cez 300 strán, Teri ju prečítala za 3 dni a nakoniec vyhlásila, že asi našla svoju obľúbenú spisovateľku.

aprílové čítanie

Neobvyklé pátranie, Boj o korunku (séria Baby na stope – Barbara Wendelken)

Znova sa ozvalo Terezkine dobrodružné a detektívne ja. Po Tigrom tíme, sérii, ktorú doslova hltala minulý rok, tu máme ďalšiu detektívnu sériu. Tentokrát sú hlavné hrdinky len dievčatá a niektoré akcie sú vskutku zaujímavé. Ani by mi  nenapadlo, že pri čítaní detektívnej knihy pre deti, sa dozvieme niečo o klietkovom chove sliepok. To je totiž hlavná téma príbehu Neobvyklé pátranie.

baby na stope

Slovenské povesti z hradov a zámkov (Viola Jakubičková)

Kniha obsahuje známe, ale aj tie menej známe povesti o našich najznámejších hradoch a zámkoch. Deti sa tak môžu trošku dotknúť našej bohatej histórie a vôbec nemajú pocit, že sa niečo učia. Terezka po nej siahla, keď sme sa vrátili z návštevy Trenčianskeho hradu.

povesti

Julinkine čítanie

Pošta pre tigra (Janosch)

Poznáte Janoschove knihy o tigríkovi a medvedíkovi? Veľmi vydarený počin. Príbehy týchto dvoch kamarátov sú jednoduché, detské, zábavné, ale aj trošku na zamyslenie. Textu je v nich tak primerane pre začínajúcich čitateľov a veľkým bonusom sú aj veselé ilustrácie. Prvú knihu má Juli už za sebou, druhá je začatá.

posta pre tigra

Modlitby zvierat (Sophie Piperová)

Túto knihu som Julinke kúpila už dávnejšie, ešte nevedela čítať. Ona je ale veľký milovník zvierat, takže si ju aj vtedy často listovala. Ilustrácie v nej sú naozaj krásne. V knihe nie je žiadny príbeh. Sú to krátke básne, inšpirované modlitbami a vsadené do prostredia zvierat. Niektoré sú dosť náročné pre prváka, obsahujú ťažšie slová, iné sú dosť metaforické. Preto som bola prekvapená, keď sa Juli rozhodla, že ju ide čítať. Niektoré básne boli pre ňu naozaj výzvou, museli sme ich čítať na viackrát a vysvetľovať čo vlastne znamenajú, ale nevzdala to. Najviac sa jej páčila Modlitba poľnej myšky, ktorú sa rozhodla naučiť naspamäť.  Myslím, že táto malá knižočka v Julinke dosť zarezonovala. Svedčí o tom aj rýchlosť akou ju prečítala, aj napriek tomu, že je náročnejšia ako knihy, ktoré ona zvykne čítať, ale aj to, že ju ešte dlho po prečítaní  mala vyloženú na stole a často si ju prezerala.

aprilové čítanie a aprilové tvorenie

Modlitby zvierat aprílové čítanie

Apríl je teda za nami. Záujem o zvieratká pomaly ustupuje, sama som zvedavá, aké knihy sa objavia v našom ďalšom výbere.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.