Naše januárové čítanie (2018)

Ani sa mi veriť nechce, že január už pomaly končí a ja práve spisujem naše januárové čítanie. Veď nedávno sme sa len tešili na Vianoce! Neskutočné ako to rýchlo letí. Tak čo sme teda čítali?

Spoločné čítanie

Malá medvedia knižka (Zbyněk Černík)

Toto je neskutočne milá knižočka. Opisuje príhody medveďa Nedveďa a malého medvedíka Miška, ktorý sa rozhodli, že budu spolu bývať. Väčšina ich dobrodružstiev sa točí okolo toho, ako a kde si najlepšie naplniť bruchá. V jednom príbehu sa napríklad prefarbia za ohrozené pandy, len aby si ich ľudia viac vážili a dávali im jesť, v inom sa snažia po vzore medveďov z Ameriky vyľakať turistov a zjesť im všetky maškrty. Sú to také milé, humorné príhody, pri ktorých sa jednoducho musíte usmievať popod fúz.

januárové čítanie

Terezkine čítanie (9)

Gregorove tajné výpravy do vesmíru (Lucy a Stephen Hawking)

Keď sme sa doma učili o vesmíre, zháňala som túto knihu kade-tade po knižniciach. Všade bola požicaná (dobré znamenie, deti čítajú). Nakoniec nám ju požičala kamarátka a Terezka ju prečítala na jeden dych. Kniha v sebe kombinuje vymyslený príbeh Gregora, ktorý sa cez superpočítač dostáva na rôzne miesta vo vesmíre, zo skutočnými faktami a najnovšími poznatkami S. Hawkinga.

januárové čítanie

Veľká vďaka za takéto knihy. Deti sa pri nich zabavia a aj niečo naučia. Chceme ďalšie diely.

Matilda (Roald Dahl)

Na Roalda Dahla asi musí človek dospieť. Matildu sme mali doma už dlhšiu dobu a Teri ju stále obchádzala. Podľa anotácie ju nezaujala. Až tento mesiac ju začala čítať. Vraj: “skúsim, ale keď ma nebude baviť, nedočítam ju.”  No, prečítala ju za 2 dni. A tie ódy, čo som potom počúvala na túto knihu počúvala. Už si aj zisťovala ďalšie Dahlovky, ktoré by si požičala z knižnice.

januárové čítanie

Julinkine čítanie (7)

Bájky (Lev Nikolajevič Tolstoj)

Juli je taký premenlivý čitateľ. Sú dni, keď nemá absolútne náladu nič čítať a zasekne sa tak, že je márne ju do niečoho tlačiť. Vtedy čítam ja a ona len počúva. Inokedy chytí knihu a nepustí ju z ruky. Momentálne má obdobie, že sa do čítania nehrnie a aj knihy sa mi pre ňu vyberajú ťažšie. Akonáhle vidí veľa textu na strane, odmieta čítať, vraj je to dlhé. Nechce čítať ani príbehy na pokračovanie. Nechce ani klasické rozprávky.

Preto vždy pre ňu hľadám knihy, kde príbehy na seba nenadväzujú, nie sú dlhé, text je čo najviac členený a samozrejme bonusom sú pekné ilustrácie. No niekedy je to ako hľadať ihlu v kope sena.

Kniha Bájky od L. N.Tolstoja sa nám dostala do ruky v hodine dvanástej. A predstavuje presne to, čo Juli pri čítaní momentálne vyhovuje. Krátke bájky s poučením a s nádhernými ilustráciami. Navyše je to kniha o zvieratkách! To je proste pre Juli top téma.

januárové čítanie

Maruškine (4) a Hankine (2) čítanie

Luskáčik

Túto krásu dostala Maruška pod stromček. A myslím, že ju už vie naspamäť. Toľkokrát sme ju čítali. Táto adaptácia známej rozprávky O Luskáčikovi a Myšom kráľovi je vhodná pre najmenšie deti, pretože boj medzi Luskáčikom a armádou myší, je spomenutý len v krátkom úseku a naozaj len v náznakoch.

januárové čítanie

Keby som mala ja ako dieťa podobnú knihu, asi by som vtedy nemala z Luskáčika taký strach. Mne Myší kráľ naháňal hrôzu.

Knížka (Hervé Tullet)

Na tomto fičí naša Hani. A vôbec nevadí, že kniha je v češtine. Textu je v nej naozaj málo a o ten ani tak nejde. Dôležité je vedieť stláčať, fúkať, triasť a tlieskať. Hanka si ju už “číta” aj sama. Hocikedy ju nájdem ako stláča farebné bodky, či trasie knihou. Fúkať do bodiek musíme všetci.

Ak nemáte od Tulleta doma žiadnu knihu, šup-šup nejakú kúpiť. Sú to skvelé interaktívne knihy, primárne určené tým najmenším, ale u nás sa s nimi občas zabávajú aj veľké baby.

Objavujeme svet! Lúka 

Tieto knižočky z edície MiniPédia sú skvelý počin. My máme zatiaľ len jednu a Hani ju má veľmi rada.

januárové čítanie

Je v období, kedy  sa každý deň naučí niekoľko nových slov, dokonca už padli aj prvé jednoduché vety. A aj vďaka tejto knižočke obohatila svoj slovník.

Toľko naše januárové čítanie. Čo nám prinesie február? Ďalšie časti Narnie, alebo Gregorových tajných výprav? Juli zrejme ostane verná zvieratkám. Nuž, nechajme sa prekvapiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.