Naše januárové čítanie (2019)

Nový rok už je v plnom prúde, tak prichádza čas na menší sumár nášho čítania. Tu je výber z toho naj.

Spoločné čítanie

Mimi a Líza

Mimi a Líza sú stálice našej knižnice. Nielen kvôli príbehom, ale hlavne vďaka ilustráciám. Tak je jasné, že novú časť Záhada vianočného svetla, sme museli mať doma. A veruže som rada, že je táto knižka u nás doma. Oproti prvým dvom dielom sa líši tým, že je to len jeden príbeh, rozpísaný do 10 kapitol. Kapitoly sú kratšie ako v minulých dvoch dieloch a príbeh sa nám všetkým zdal menej komplikovaný.

Kto pozná Mimi a Lízu prvú a druhú časť, možno mi dá za pravdu, že síce sú to krásne knihy, ale tak ako na čítanie, tak aj na počúvanie patria medzi tie náročnejšie (vzhľadom k tomu, že sú určené hlavne pre deti od 5 rokov). Keď boli Teri s Juli menšie,niektoré príbehy boli pre nich strašidelné, no aj napriek tomu, sme knihy čítali niekoľkokrát. Tretia časť je jemnejšia. Možno je to práve preto, že dej súvisí s najkrajším obdobím roka.

My sme sa doma zhodli, že sa nám trojka páči najviac.

Terezkine čítanie (10)

Dómkostol a jeho tajné dejiny (Hana Naglik)

Toto je novinka na knižnom trhu, ktorá tu chýbala. Kniha o Košiciach pre deti. Ak ale očakávate nejakú príručku pre turistov, alebo encyklopédiu, tak vás sklamem (alebo poteším?).

knižka

Je to príbeh o piatakovi Mikulášovi, jeho kamarátke Lucii, sestre Rozálii (ktorú volá Kozália) a bežných detských starostiach. Väčšina deja sa však odohráva v Dóme svätej Alžbety (aj na miestach, ktoré bežnému návštevníkovi nie sú prístupné), na Hlavnej ulici, ale nahliadnete aj do Urbanovej veže, alebo na Zvonársku ulicu.

Mikuláš je úplne obyčajný chlapec, ktorý rieši obyčajné veci. Večne utáranú sestru, unavenú maminu, ockovu prácu a hlavne svoje vianočné priania. Mikuláš sa od svojich rovesníkov líši aj tým, že je miništrantom v Dóme a kadečo tam veru netradičné zažije. Veď kto sa už len dokáže rozprávať so svätým Jozefom?

Mňa v knihe veľmi pobavili rozprávky od Mikuláša a Rozálie, pretože mi pripomínajú slohy, ktoré píšu moje dievčatá (áno, aj s kopou chýb).

Pri čítaní tejto knihy sme s Teri dostali chuť  preskúmať  Dóm svätej Alžbety poriadne zvnútra. A možno si na jar spravíme menšiu vychádzku po všetkých miestach, ktorými prechádzal Mikuláš.

Julinkine čítanie (8) 

Liečimačka Malvína (Tuula Pere)

Jednoduchý príbeh o mačke s liečivými schopnosťami. Chodia za ňou rôzne zvieratká, ktoré lieči svojim dotykom. No vyberie sa mačka, zvyknutá na svoje pohodlie, do mrazivej noci, aby zachránila malého zajačika? A ako sa popasuje s vlastným strachom?

Táto knižka je naozaj jednohubka a je vhodná na predčítanie deťom od 4 rokov. U nás ju čítala sestrám Julinka, pretože ona je u nás doma najempatickejšia osôbka s najväčšími strachmi. Táto kniha je ako stvorená pre ňu.

A aby som vás presvedčila, že knihy nie sú len na čítanie, ale vedia inšpirovať aj na ďalšie činnosti, nakuknite tu. Toto všetko sa dá robiť s jednoduchým príbehom.

Maruškine čítanie (5)

Moje malé príbehy – Upratovanie

Áno, áno, Maruška nám začala sama čítať. Prišla raz za mnou, keď som upratovala kúpeľňu, sadla si na zem a spustila. A ja som skoro odpadla. Vybrala si fakt dobrú knihu. Pomer text-obrázok je ideálny pre prvočitateľov a navyše má táto kniha aj pridanú hodnotu. Pomôže deťom premeniť ťažké upratovanie na zábavu.

Máme doma s tejto edície aj ďalšie tri knižky, tak ich určite Maruške podsuniem.

Ešte stále však čítame spolu (a dllllho ešte budeme).

Už ho vezú (Ľudmila Podjavorinská)

Túto klasiku netreba nikomu predstavovať. Maruška má básne rada, tak prečo si ju neprečítať. Básne sú určené hlavne deťom prvého stupňa, ale v tejto zbierke sa nájde veľa takých, ktoré rozveselia aj mladších poslucháčov.

Hankine čítanie  (3)

O neposlušnom ľadovom medvedíkovi (Pavla Hanáčková)

Prvýkrát sa táto knižka objavila v Hankiných rukách ešte v lete. Vtedy sme si na jej motívy spravili zopár pokusov, ktoré sa týkali ľadových medveďov.

Hanka, ju vyťahuje denne, dokonca ju už aj ona “číta” svojej obľúbenej bábike.

knižka

Príbeh je jednoduchý. Malého medvedíka chce mamička naučiť plávať, ale on nechce, tak ho nechá tak. Medvedík sa chce hrať s inými zvieratkami, ale všetky hry nejako súvisia s plávaním, čo sa mu veľmi nepáči. Nakoniec aj tak skončí vo vode a naučí sa plávať.

Kniha obsahuje pohyblivé ilustrácie, čo najmenší na 100% ocenia.

Toto sú naše najobľúbenejšie knihy za január. Uvidíme, čo nás osloví v ďalšom mesiaci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.