Naše májové čítanie

V máji sme toho prečítali menej ako iné mesiace, ale nečudujte sa, väčšinu dňa sme trávili vonku na slnku.

Spoločné čítanie

Z čoho sa skladá naše telo

Táto kniha sa u nás doma ujala veľmi dobre. Má tvrdé strany, podobne ako mávajú detské leporelá, takže je vhodná aj do detských ručičiek. Čo ale určite upúta každé dieťa, je vrstvený model ľudského tela v strede knihy. Kniha obsahuje základné informácie o jednotlivých sústavách nášho tela ale aj rôzne zaujímavosti, ktoré určite v učebnici nenašli.

májové čítanie kniha z čoho sa skladá naše telo

Nazri do svojho tela

Ďalšia skvelá kniha o ľudskom tele. Túto by som označila ako povinnú literatúru. Deti milujú kadejaké vyklápacie a otváracie okienka. Kniha sa na prvý pohľad nezdá vôbec presýtená textom, ale informácii v nej je naozaj dosť.

kniha Nazri do vnútra svojho tela

Terezkine čítanie

Pollyanna sa vydala (H.L.Smith)

Tu asi netreba nič dodať. Pollyana je u nás v kurze.

Slovenské obrázkové povesti (Ondrej Sliacky)

Veľmi milá kniha, plná slovenských povestí. Väčšina z nich boli aj pre mňa novinky. Je spracovaná formou komiksu, takže je vhodná aj pre začínajúcich čitateľov. Aj keď som knihu kúpila hlavne pre Juli, prvá ju prečítala Terezka. Ona má proste históriu rada.

Slovenské obrázkové povesti májové čítanie

Kreslené rozprávky (Hans Christian Andersen)

Ďalšia komiksová kniha. Táto malá knižočka obsahuje 6 rozprávok z pera H.CH.Andersena. Sú to všetko známe rozprávky, ako napríklad Dievčatko so zápalkami. Zvláštnosťou je, že každú rozprávku ilustroval niekto iný a ilustrácie sú naozaj podarené. Myslím, že hlavne toto je dôvod prečo si ju Teri vybrala. Ona je duša umelecká a silne vizuálny typ, najľahšie si zapamätáva a učí sa cez obrazy.

H.CH.Andersen Kreslené rozprávky

Julinkine čítanie

Moje malé príbehy Montessori (Eve Herrmann, Roberta Rocchi)

Tieto štyri útle knižočky vyšli len nedávno vo vydavateľstve Svojtka. Každá knižka ukrýva iný príbeh dvoch dievčat, Emy a Lindy. Príbehy sú krátke a jednoduché. Vychádzajú z každodenných situácii, s ktorými sa deti bežne stretávajú. Na konci každej knižky je námet na aktivitu s deťmi, ktorá je inšpirovaná daným príbehom. U nás najviac zabodoval príbeh Zranený vtáčik. Po jeho prečítaní sme hneď museli na internete vyhľadávať rôzne druhy sýkoriek. Bonusom kníh sú naozaj krásne, jemné ilustrácie, ktoré korešpondujú s citlivo napísanými príbehmi.

Čoho som sa trošku obávala bol font písma v knihách, ktorý je iný ako sme bežne zvyknutí. Ale Julinke vôbec problém nerobil. Knižky čítala s radosťou aj v noci pod perinou.

Moje malé príbehy Montessori

O koníkovi Hrdzošovi (Emily Lim)

Ďalšia novinka v našej knižnici. Musela som ju kúpiť našej koníkovej maniačke. Koník Hrdzoš je obyčajný hojadcí koník, ktorý je už starý a nikto sa s ním  nechce hrať. Túži sa premeniť na skutočného koňa, mať kamarátov a byť užitočný. Želanie mu na istý čas pomôže splniť víloškriatok.  Hrdzoš si nájde kamaráta, ktorý je ale rovnako neobyčajný ako on. Je to chlapček s hendikepom. Nám sa kniha veľmi páčila. Aj keď je príbeh napísaný jednoducho a zrozumiteľne aj pre menšie deti, ukrýva v sebe niečo väčšie. Je to príbeh o láske, priateľstve, inakosti, tolerancii a prijatí samého seba.

O koníkovi Hrdzošovi

Moje čítanie

Tady byla Britt-Marie (Frederik Backman)

Britt-Marie je vraj pasívne agresívna, spomalená a “ukňouraná bába”. Rozhodne sa ale zmeniť svoj život, odíde od neverného manžela, trochu zvláštnym spôsobom si nájde ešte zvláštnejšiu prácu a mení život nielen sebe ale aj okolo seba.

Toto moje májové čítanie bola naozaj chuťovka. Kto ešte nečítal Backmana a má rad suchý, nevtieravý humor, šup šup do kníhkupectva. Určite odporúčam knihy Muž menom Ove alebo Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa. Sú to také smiešno-smutné príbehy.Človek chvíľami nad nimi plače  a chvíľami sa smeje tak nahlas, že si zobudí vedľa spiace dieťa.  Vo všetkých týchto knihách sú hlavnými postavami starí ľudia. Ufrflaní a večne nespokojní. Keby som ich stretla v reálnom živote, asi by mi šli riadne na nervy. Ale Backman ich príbeh vykreslí tak, že aj napriek ich nedostatkom si ich zamilujete, budú vám zrazu sympatické a možno vás ich správanie dojme.

Už teraz sa teším na ďalšie knihy od tohto autora.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.