Naše májovo-júnové čítanie (2018)

V máji som nestíhala písať náš každomesačný čitateľský sumár. Cestovali sme a na písanie nebolo veľa času. Ale čítali sme. Aj v karavane sa predsa dá čítať. Tak vám dnes prinášam naše májovo-júnové čítanie.

Spoločné čítanie

Cesta okolo sveta za 80 dní (Jules Verne)

Nádherne ilustrovaná, veľkoformátová adaptácia známeho románu určená pre deti od 8 rokov. Splnila moje očakávania.

Príbeh je mierne upravený, aby ho dokázali vnímať aj menšie deti. Sú z neho vynechané dlhé opisy rôznych miest, ale aj niektoré zložité myšlienkové pochody postáv. Naschvál som si každý večer čítala aj originál, aby som to vedela porovnať.

Mojim babám sa táto kniha páčila a každá si z nej vzala to svoje. Maruška pri jej čítaní kládla zvedavé otázky a páčil sa jej najmä Passepartout, Juli čakala každý deň aké dobrodružstvo pána Fogga stretne a Terezka riešila najmä vzťahy medzi postavami. Pri čítaní tejto knihy sme si vždy ukázali na mape kadiaľ Willy Fogg práve cestuje, trošku sme zabrdli do problematiky rôznych náboženstiev, riešili sme aj posun času, ale aj klimatické pásma.

To všetko sa dá vycucať z jednej detskej knihy! Len stačí debatovať s deťmi.

To jsou Benátky (Miroslav Šasek)

Ja tieto knihy z vydavateľstva Baobab milujem. Máme ich doma niekoľko. Niektoré v slovenčine, niektoré po česky. To jsou Benátky sme čítali 2 dni predtým ako sme naozaj do Benátok šli. To bola sila! Aj pre mňa, aj pre deti. Čítať o niečom v knihe a potom to v skutočnosti nájsť, niekde mimo, v cudzej krajine.

Knihu máte prečítané na jedno posedenie, ale tie kresby…tie rozprávajú vlastný príbeh.

májovo-júnové čítanie

Hlbokomorské rozprávky (Monika Kompaníková)

Táto kniha nám padla vhod práve po návrate z našich ciest. Deti a voda, to proste ide k sebe. A keď je to voda tajomná, niekde hlboko, v najhlbšej priekope sveta, ktorú obývajú kadejaké čudné živočíchy, tak je to ešte väčšie lákadlo. Okrem rozprávkového príbehu priateľstva medzi rybou Bibou a hadom Radom sa z nej dozvieme aj zaujímavé informácie o živote na morskom dne.

májovo-júnové čítanie

Na posledných stranách knihy je totiž malý atlas hlbokomorských živočíchov, ktorý deti, aj rodičov, naučí niečo nové o všakovakých morských bytostiach a podivnostiach.

Terezkine čítanie (10)

Terezka dočítala sériu Percyho Jacksona. Ešte aj na našich potulkách si našla čas, kedy sa zašila, že nikto netušil, kde je a čítala. Niekedy aj na úkor spánku (dospala to potom v aute). Dočkala som sa času, keď spolu debatujeme o knihách, ktoré sme obe prečítali. Sú to pre nás obe vzácne chvíle, niečo čo máme len my dve. Rastie mi to dievčatko (fňuk).

Julinkine čítanie (8)

Juli ma momentálne čítaciu krízu. No ja sa jej nečudujem. Poznám ju. Vždy keď sa dá (a v lete sa dá takmer vždy) je vonku.

Môj šťastný život (R.Lagercrantz, E. Eriksson)

Poznáte už sériu týchto kníh? Môj šťastný život je prvá z nich. Je o dievčatku menom Tina, ktorá si v škole nájde najlepšiu kamarátku Fridu. Spolu zažijú rôzne dobrodružstvá a Tina je najšťastnejšie dievčatko na svete. No, čo sa stane, keď sa Frida odsťahuje tak ďaleko, že už sa nemôžu s Tinou vidieť každý deň? Ostanú aj naďalej kamarátky? Bude Tina ešte niekedy šťastná?

Uff, ťažká to téma šťastia. Ale v tejto knihe veľmi citlivo podaná so zreteľom na detskú dušičku. V dnešnej dobe, keď máme pocit, že nás šťastnými dokážu urobiť len veľké veci, či gestá, Tina deťom ukazuje, že šťastie tkvie v maličkostiach.  Keď sa vám podarí preskočiť cez švihadlo 500 skokov, alebo dostanete list od najlepšej kamarátky.

Nové príbehy z dvora gazdu Fera 

Julinke doniesla túto knihu Hanka s príkazom Čítať! Tak Juli ako veľká sestra čítala. Kniha obsahuje 4 príbehy rôznych zvieratiek, ktoré žijú na gazdovstve. Sú to také milé rozprávočky pre najmenšie detičky.

Maruškine (5) a Hankine čítanie (2)

Povedz mi, kde to je (Élisabeth Marrou)

Toto je momentálne Maruškina top kniha. Listuje v nej a lepí nálepky. To prioritne. A potom sa na niektorý obrázok zadíva a dobehne za mnou, nech jej o ňom niečo prečítam. A potom sa vypytuje viac a viac.

májovo-júnové čítanie

Kniha je rozdelená do štyroch tém, Prírodné zvláštnosti, Pamiatky, Život ľudí, Zvieratá a rastliny. Dokopy je v nej 200 otázok, ktoré ale vedú k ďalším otázkam, tak buďte pripravení. Z tejto série vyšlo už viacero kníh s rôznym zameraním a všetky sú určené pre deti od 3 rokov.

Knížka samá díra, V ZOO (Ines Rarisch)

Ďalšia z radu hľadacích kníh, podobne ako známe Potulky.

májovo-júnové čítanie

Tentokrát ale aj s malou pomôckou, keď sa už v tej spleti kadejakých obrázkov neviete vyznať. Sú to okrúhle farebné výrezy, ktoré vám pomôžu nájsť odpovede na hádanky, ktoré sú na každej strane. Ale vôbec sa nemusíte držať len týchto otázok. Stojí za to preskúmať celú knihu od “hlavy až po päty”, garantujem vám, že sa dobre zabavíte.

Brown bear, brown bear what do you see? (Bill Martin Jr., Eric Carle)

Jeden deň som Hanku “načapala” ako číta z tejto knihy bábike. Wau, 2,5 ročný krpec dačo drmolil a listoval knihu. Sem tam som začula slová “medeď, konik, veeeka žaba”.

májovo-júnové čítanie

Spolu sme túto knihu predtým nikdy nečítali, ja som ju mala pri mojich učiteľských veciach, lebo som ju využívala onoho času na hodinách angličtiny. Ani neviem ako sa k nej dostala. Hanka si v nej rada listuje a komentuje veľké farebné obrázky, vlastne aj vďaka nej spoznáva nové farby. K textu sme sa s Hani ešte nedostali, za to Maruška sa už na chytľavé melodické vety v angličtine začína chytať.

A čo prinesie júl? No predsa Prečítané leto! Že nebudeme čítať sa teda vôôôbec nebojím.

2 komentáre


  1. // Odpovedať

    ?neuveriteľné, ale v zbierke majovo-junoveho čítania máme veeeeela zhodných titulov. Naši chalani hltaju kníh velmi veľa. Ale nedokážu pri počúvaní robiť nič iné, napríklad kresliť ako vaše dievcata. Darmo, dievčatá zvládajú viac veci naraz?


    1. // Odpovedať

      noo..moje baby zas neobsedia. Musia pri čítaní robiť niečo rukami, lebo by sa energia z nich dostala do nôh a to by už nevnímali čo čítam. Takže väčšinou kreslia alebo skladajú lego alebo najnovšie robia ozdoby zo zažehľovacích korálok. Ale napr. najstaršia ona vydrží počúvať aj bez nejakej aktivity. To asi aj od povahy závisí 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.