Naše októbrové čítanie (2018)

Máme pre vás ďalšie čitateľské tipy. Tentokrát sme čítali aj novinky, ale nájde sa tu aj nejaká tá “retro” kniha. A trošku viac sme si vzali na mušku slovenských autorov. Veď aj tých máme dosť kvalitných.

Spoločné čítanie

Vivaldi (Helge Torvund) 

Toto je smutná kniha. Ale veľmi, veľmi potrebná.

Je o Tyre, ktorá je iná ako ostatné deti. Líši sa od spolužiakov a cíti sa sama. Je to kniha o šikane a o ľudskej nevšímavosti. Ale aj o kamarátstve, hlbokom duševnom svete a o inakosti. Takéto knihy treba deťom čítať. A učiť ich, že aj keď sme každý iný, aj tak sme jedinečný a každý z nás si zaslúži pozornosť. Treba deti učiť, aby sa nebáli postaviť sa proti názoru väčšiny, aby si všímali druhých. Treba hovoriť o tom ako dokážu zlé slová zlomiť dušu dieťaťa a naopak ako možno jeden malý skutok láskavosti, dokáže spraviť divy.

kniha
Túto knihu sme čitali veľmi pomaly. Len pár strán každý deň a veľa sme sa o Tyre a o tom čo sa okolo nej deje, rozprávali. Kniha má otvorený koniec. Je na každom z nás ako to s Tyrou bude pokračovať ďalej.

Příběh ukrytý v notách

O tejto zvukovej knižke s melódiami Antónia Vivaldiho som už písala. Aj to ako nás pri nej kopla múza a tvorili sme (tu si o tom môžte prečítať).

Čin-čin (Ľudmila Podjavorinská)

Zopár dní som premýšľala, či mám túto knihu vytiahnuť ako spoločné čítanie, alebo ju dať čítať babám na samostatné čítanie. Nakoniec to teda vyhralo spoločné čítanie a zdá sa, že som dobre urobila.  Aj keď som túto knihu dievčatám začínala čítať s malou dušičkou.

Dnešné deti by samé po takejto klasike zrejme nesiahli, navyše je to veršovaná rozprávka, čo sa môže zdať väčším deťom už nuda, no ja som to riskla. A vôbec som nečakala taký úspech. Baby ma doslova nútili čítať každý deň viac ako som ja mala v pláne. Občas chceli čítať ony, čo sa málokedy pri spoločnom čítaní stáva, lebo vtedy si väčšinou len užívajú moju blízkosť, alebo si kreslia.

 Ja si myslím, že táto kniha má čo povedať aj v dnešnej dobe. Samé dievčatá sa pohoršovali nad tým, aký je Čimo lenivý a Činka rozmaznaná. No, nepripomína vám to niečo?  Občas sa aj hnevali na ich rodičov, prečo im nechcú pomôcť, ale na záver knihy pochopili.  A ktohovie, možno im práve Čimo s Činkou pomohli pochopiť aspoň trošku ten zložitý vzťah medzi rodičmi a deťmi.

Túto knihu som vybrala aj preto, lebo obsahuje dosť veľa nárečových slov, ktoré náš jazyk obohacujú a bolo by škoda nepoznať ich.

Terezkine čítanie

Detektívi v čase, Marco Polo a tajný spolok (Fabian Lenk)

Ak chcete deti zoznámiť s rôznymi obdobiami našej histórie a s rôznymi významnými osobnosťami a nechcete, aby sa pri tom nudili, jednoznačne vám odporúčame knižnú sériu Detektívi v čase. Je o troch kamarátoch, ktorý sa vďaka stroju času dostanú na rôzne zaujímavé miesta a vždy pri tom riešia nejakú záhadu. Z tejto edície vyšlo už  9 dielov, takže si môžte vybrať z rôznych historických období.

10 panovníkov, ktorí zmenili svet (Clive Gifford)

História je proste Terezkin obľúbenec. V tejto knihe sa dočítala kadejaké zaujímavosti o rôznych významných panovníkoch. Nájdete tu Alexandra Veľkého, Alžbetu I. alebo Katarínu Veľkú. Táto kniha je u nás čítaná už po niekoľkýkrát a verím, že ešte sa nám zíde.

kniha

10 vynálezcov, ktorí zmenili svet 

Ďalšia kniha do série. Tentokrát o 10 vynálezcoch. Nájdete medzi nimi Archimeda, Benjamina Franklina, Nikola Teslu ale aj Edisona, či Marie Curie. Tieto krátke životopisy sa deťom ľahko čítajú. Navyše sú doplnené o komiksové bubliny, v ktorých sa nachádzajú rôzne doplňujúce informácie.

Julinkine čítanie

S dievčiskom sa nehráme (Nataša Tánska)

Tento príbeh pozná asi každý. A ak nie v knižnej podobe, tak ten kto má súrodenca, ho určite zažíval aj na vlastnej koži. Bratia dvojičky, sa odmietajú hrať so sestrou. Tá ich musí nejako donútiť, aby ju akceptovali, tak si na nich vymyslí kadejaké šibalstvá. Veď my baby sme vynaliezavé.

My máme túto knihu doma vo forme maľovaného čítania, čo Juli v jej momentálnom “odmietamčítať” období vyhovuje. Kadečo na ňu musím skúšať, ale hlavne, že číta.

Jeleňvízor (Tomáš Janovic)

Ďalší slovenský autor v našom októbrovom výbere a ďalšia retro kniha. Ale má taký zaujímavý názov, že Juli veľmi chcela vedieť o čom kniha je a čo je to ten Jeleňvízor. Tak si ju prečítala a bavila sa pri tom. Bodaj by aj nie, veď je to kniha veselých a hravých básní. Rýmy majú deti rady, tak ak máte doma s čítaním krízový stav ako my, možno básne pomôžu.

kniha

Maruškine a Hankine čítanie

Hovorníček (Daniel Hevier)

Túto knihu som kúpila v čase, keď Maruška ešte stále šušlala a nijak za ten svet nedokázala povedať r. A to už mala dávno po 5. narodeninách. Na jej vytvorení sa podieľali vraj aj logopédi, a mala by pomôcť rozviazať detský jazýček.

kniha

Naozaj neviem posúdiť, či sa Maruška r naučila vďaka nej, alebo proste nadišiel ten správny čas, ale kniha je to skvelá. Veselá, miestami poriadne pojašená. Niektoré básničky a rýmovačky sa naučila naspamäť svojím pomotaným jazýčkom aj Hanka.

Prečo lienky nosia podkolienky (Ivona Ďuričová)

A znova sme pri básničkách. Tentokrát pre menšie deti. Táto kniha je plná veselých rýmov o jednej lúke a jej obyvateľoch lienkach, čmeliakovi, dážďovkách, či o ježkovi. Básničky sú krátke, takže ideálne pre neposedné malé deti.

kniha

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.