násobilka nie je nuda

Násobilka. Každý ju pozná, každý vie o čo ide.

Keď ju už raz viete, drží sa vás ako kliešť celý život. Ako ale dosiahnuť, aby sa ju deti naučili naspamäť bez nudného memorovania? Dá sa to vôbec? Podľa mojich skúseností sa zdá, že to ide. Zábavne a aj trošku umelecky. Pozerajte sa a čítajte.

Kedysi úplne na začiatku, keď sme s násobilkou začínali, sme si ako prvé vyrobili “násobilkové mesto”.  Deti rýchlo pochopia že násobilka to je vlastne viacnásobné sčítavanie rovnakého čísla, ale je to taká nuda prepisovať do zošita rady čísel a počítať. Preto sme my strihali, lepili a až potom počítali.

Mimochodom, všimli ste si niekedy na prechádzkach vonku, kde všade sa okolo nás nachádza násobilka? Že okná na panelákoch sú usporiadané v 6 radoch po 3, alebo v obchode kartón mlieka, kde máme 6 krabíc v 2 radoch?

Násobilková hra

S násobilkovým mestečkom súvisí aj naša obľúbená hra.

Budete na ňu potrebovať dve kocky a štvorčekový papier. Prvý hráč hodí kockami a podľa padnutých čísel zaznačí na štvorčekovom papieri svoju plochu. Jedna kocka ukáže počet štvorčekov vodorovne a tá druhá zvisle. Svoje štvorčeky si potom spočíta a zapíše číslo (tu eše nie je potrebné vedieť násobilku, úplne nám postačuje sčítavanie ). Na rade je druhý hráč. Každý si svoje plochy kreslí inou farbou.

Pri jednoduchej verzii hry, môžte robiť svoje ohrádky hocikde, ak si to chcete sťažiť, musia sa vám dotýkať.

Hra sa hrá dokým sú voľné štvorčeky na papieri alebo dokým je vôbec možné vytvoriť nejakú vhodnú plochu. Na konci si každý hráč spočíta svoje čísla. Kto ma väčší súčet vyhráva.násobilka

Násobilka na stovkovej tabuľke

Keď sme sa už pomaly dostali ku konkrétnym násobkom jednotlivých čísel veľmi nám pomohla stovková tabuľka a farebné žetóny alebo kamienky. Ak žetóny nemáte, poslúžia aj farebné papiere nastrihané na štvorčeky, alebo v tomto období napríklad aj gaštany.

Najprv sme na tabuľke vyskladali len násobky jedného čísla a pozorovali ako krásne vytvárajú vzory. Keď začnete dvojkou a trojkou, garantujem, že ďalšie už deti budú chcieť spraviť samé aj keď vy už budete chcieť robiť niečo iné.

Po tejto zábavke ale nastúpila iná. Vyskladať násobky 2 a 3 spolu, môžte pridať aj 4,či 5. Záleží koľko farieb máte, keďže každé číslo treba odlíšiť jednou farbou. Tu už síce nie je vidno pekný vzor ale deti si samé všimnú, že niektoré čísla majú na sebe aj viac žetónov.

Tak si ľahšie môžu uvedomiť, že napríklad 12 je násobok aj 2,3,4 ale aj 6, že 2×3 je to isté ako 3×2.

násobilka

Násobilkové mandaly

A poznáte násobilkové mandaly? Znova je to niečo aj pre dušičky umelecké. Narysujte kružnicu, rozdeľte ju na 10 pravidelných dielikov, očíslujte ich od 0 do 9 a rysujte čiary podľa násobkov (číslo 1 na kružnici znázorňuje nielen jednotku ale aj dvadsaťjednotku aj tridsaťjednotku atď).

Násobilková mandala čísla 2 bude mať čiary od 0 k 2, od 2 k 4, od 4 k 6 a a tak ďalej. Vyskúšajte to aj s ostatnými číslami. Zaujímavé, že? násbilka

Potom deti nechajte kvety vyfarbiť podľa vlastnej fantázie.

násobilka

My sme si niektoré násobilkové mandaly aj vyplietli na polystyrénových tanieroch. Ku každému číslu, som spravila dva zárezy a Terezka motala. Pri motaní si potichu hundrala čísla a ani nezistila ako sa učí násobky.

násobilka

Násobilka nemusí byť nuda. Nabudúce vám ukážem ešte jednu aktivitku, ktorá, poviem úprimne, posadila na zadok aj mňa.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.