Zažili sme niečo úžasné a o tom vám musím napísať! Boli sme na safari.
Síce len tu, neďaleko, v Čechách a teda naozaj to neviem porovnať s tým pravým africkým safari, ale toto bola pecka. Ak by ste chceli zažiť niečo podobné, zájdite do Safari parku v Dvůr Králové. Ja som tam bola ako malé dieťa. Len veľmi hmlisto si pamätám niektoré okamihy, ale veľmi silno si pamätám ten pocit, ktorý mi odtiaľ zostal. Preto, keď sa nám naskytla príležitosť tam ísť s našimi babami, tušila som, že to bude nezabudnuteľný zážitok aj pre nich.
Safari park sa nachádza v meste Dvůr Králové a pokrýva rozlohu približne 90 hektárov. Ako už názov napovedá, je to ZOO, ktorá sa orientuje výlučne na chov afrických zvierat. Je rozdelená na 2 časti. Jedna je klasická ZOO, kde si môžte poobzerať zvieratká v ich výbehoch a druhá časť, to je to čo robí tento park jedinečným, je safari. Po safari sa môžte previezť svojím autom, safari truckom, alebo safari autobusom.
Safari
My sme využili safari truck. Nielenže to super vyzeralo, skoro ako na naozajstnej africkej safari, ale mali sme aj výhodu sprievodcu.
Tým bol jeden veselý pán, ktorý nám veľa rozprával o všetkých zvieratkách, ktoré sme na safari stretli. A to nielen kadejaké suché encyklopedické fakty, ale aj rôzne pikošky.
Prečo takmer vyhynuli somáre africké, koľko kráv watusii stojí pekná masajská žena a koľko škaredá. Dozvedeli sme sa, že vraj najkrajší zvierací pohľad sa nám naskytne, keď sa na nás zadíva antilopa vodárka, ktorá má okolo ňufáčika škvrnu v tvare srdiečka. Ale aj to, prečo levy nelovia, ale nechávajú túto prácu leviciam. A vieme už napríklad aj to, že mlieko antilopy losej má až 12% tuku.
A keď píšem, že sme tie zvieratá stretli, tak sme ich fakt stretli. Cez cestu nám prechádzali žirafy aj zebry.
Kravy watussi boli tak blízko, že sme ich z nášho trucku mohli pohladkať. Medzi nimi bola aj jedna menovkyňa našej Marušky (tá s tým zakriveným rohom).
Antilopy nám na hodnú chvíľu zabránili postupovať ďalej, keď sa nevedeli rozhodnúť, či idú z cesty napravo, alebo naľavo.
Ale najväčší zážitok, aj keď bol naozaj len krátky, mali dievčatá z leva. Veru, aj toho sme stretli. Samec Napoleon si ležal pri kraji cesty. Ani sa nepohol, keď sme v aute prechádzali okolo neho, len sa lenivo obzeral dookola.
Zdalo sa, že sa mu fakt nič nechce, ale my, čo sme sedeli v poslednom “vozni”, sme videli, čo sa dialo za nami. Napoleon sa rozhodol, že ponaháňa auto idúce za tým naším. Predstavte si, že šoférujete a v spätnom zrkadle vidíte bežiaceho leva. UFFF!!
Našťastie je toto levie safari oddelené od ostatných zvierat a pred vstupom doňho musíte na aute pozatvárať všetky okná a nás vo vozni tiež “zamrežovali”, takže sa nikomu nič nestane.
Celá prehliadka safari so sprievodcom nám trvala približne 50 minút a bol to veľmi silný zážitok. To som si myslela, že ma v tejto Zoo už nič neprekvapí. Ako som sa mýlila.
ZOO
Na druhý deň sme šli do Safari parku znova. Tentokrát sme chceli viac preskúmať samotnú ZOO. Poviete si, veď africké zvieratá každý pozná. Zebry, žirafy, slony. Klasika.
No to áno, ale my sme spoznali jedno nové krásne zviera, o ktorého existencii som nemala ani páru. Volá sa okapia.
Vyzerá ako srnka krížená so zebrou, ale ani s jedným z týchto zvierat nemá nič spoločné. Je to najbližšia žijúca príbuzná žirafy. A podobá sa jej hlavne jazykom. Má ho taký dlhý, že si s ním môže vyčistiť uši. Okapie sú citlivé na hluk, a často sa pred návštevníkmi skrývajú, no my sme mali to šťastie a videli sme ich. Je to nádherné zviera, úplne nás očarilo.
Deti tu zaujali aj kadejaké interaktívne hry na spoznávanie rôznych zvierat.
Mne sa zas veľmi páčili repliky dvoch afrických dediniek, ktoré sú tu postavené. V malých domčekoch boli vystavené aj rôzne sochy, či iné artefakty domorodcov.
Dostala nás aj africká škola. Jasné, že sme ju museli vyskúšať. Troška recesie nezaškodí :-). Aj pre toto je táto ZOO iná ako ostatné, ktoré sme doteraz navštívili. Nie je len o zvieratách ale približuje aj bežný život ľudí z niektorých afrických oblastí.
A viete čím je ešte Safari park v Dvůr Králové ešte je jedinečný? Napríklad aj tým, že niektoré druhy zvierat vracajú späť do prírody. Poznáte posledné dve žijúce samice nosorožca bieleho? Tak tie tu vychovali.
Myslím, že jedinečné je aj to, že v celej Zoo nenájdete plastové slamky, či príbory, alebo jednorázové plastové poháre. Tiež tu vraj nepoužívajú výrobky s palmovým olejom, keďže umelo vysádzaným plantážam palmy olejnej padajú za obeť tropické pralesy.
No, čo poviete? Zájdete tam?
Nám sa odtiaľ vôbec nechcelo odísť, ešte tesne pred odchodom, sme zašli pozdraviť okapiu a lemury. Táto ZOO proste predčila naše očakávania a odnášame si z nej zážitky na celý život. Myslím, že sme v Safari parku neboli poslednýkrát.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!