Celý marec nám doma vládli vtáčiky. Čítali sme o nich a kadečo nové sme sa o nich naučili. A kto nás pozná, vie, že u nás sa musí stále tvoriť. Zdalo sa mi, žeby jarná semienková mozaika mohlo byť to pravé. Tu je náš postup, ako na ňu.
Na jarnú mozaiku budete potrebovať:
- kartón
- výkres
- disperzné lepidlo (my doma používame Herkules)
- štetce na nanášanie lepidla
- nožnice (orezávač)
- rôzne semienka, šošovicu, fazuľu, sušený hrach, kukuricu, slnečnicu..
Najprv si na kartón nakreslite vtáčika a vystrihnite ho. Naša mozaika je robená na hrubšom kartóne, takže ja som musela použiť orezávač. Kartón s vystrihnutým vtáčikom potom zalepte na výkres. Vznikne vám tak niečo ako rám okolo vtáčika, ktorý má viacero výhod ako keby ste semienka lepili priamo na papier.
Pomáha držať semienka pokope, deťom sa do výrezu ľahšie ukladajú a výsledné dielko sa nedeformuje.
Výrez v tvare vtáčika teda potrite lepidlom a začnite ukladať semienka.
My sme si tie naše vysypali do menších nádobiek, aby sa dievčatám s nimi lepšie manipulovalo. Používali sme fazuľu a šošovicu. Je úplne jedno aký postup lepenia si deti zvolia. Juli si napríklad spravila najprv obrys svojho kuriatka, Terezka postupovala zhora dolu.
Šošovica sa ukladala ľahšie ako fazuľa, keďže má ploskejší tvar. Každé semienko treba opatrne pritlačiť, nech sa poriadne prilepí. Juli si k svojmu vtáčikovi vyrezala aj otvory na noty, ktoré tiež vyukladala fazuľkami. Keď bola mozaika hotová, ešte raz sme všetky semienka pretreli Herkulesom, aby sme ich poriadne zafixovali a dievčatá ešte dotvorili svoje vtáčiky fixami.
Na svoje si prišla aj Hanka. Mini-pidi lyžičkou prekladala fazule z jednej misky do druhej alebo presypovala šošovicu. A na záver ako správne batoľa všetko zmiešala a vysypala na zem. Takže nakoniec som sa zahrala na Popolušku a precvičila si svoju jemnú motoriku, keď som všetko rozsypané musela pozbierať.
Dievčatám sa toto tvorenie veľmi páčilo. Povedali mi, že to bolo také ukľudňujúce. Už viem, prečo bola Popoluška taká poslušná 😀
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!