Keď sa nám už nechce počítať príklady v pracovných zošitoch, ani kadejaké vyčačkané pracovné listy nepomáhajú, vytiahne mama obyčajné žolíkové karty. Viete koľko rôznych matematických hier sa s nimi dá zahrať? Ponúkam vám prehľad našich najobľúbenejších.
Vojna
Túto hru pozná asi každý. Ale pripomenieme si ju. Zo žolíkových kariet vyberieme a odložíme bokom dolníka, horníka, kráľa a žolíkov, eso ostáva a má hodnotu čísla 1. Zostávajúce karty zamiešame a rozdelíme medzi všetkých hráčov. Každý hráč má teraz pred sebou kôpku kariet otočenú číslami dolu. Hráči vyberú kartu a položia ju na stôl, aby každý videl jej hodnotu. Kto má najväčšie číslo, berie všetky karty do svojej kopy. Ak sa stane, že majú hráči kartu rovnakej hodnoty, nastáva vojna. Na už vyložené karty dá každý z hráčov tri ďalšie položené lícom dolu a na vrch jednu lícom hore. Znova platí pravidlo, väčšia karta berie. Vyhráva ten, kto nakoniec získa od svojich súperov všetky karty. Keďže je to ale veľmi náročné na čas, my si doma vždy nastavíme budík na 5 minút a vyhráva ten, kto má po uplynutí tohto času najviac kariet vo svojej kôpke.
Táto hra je vhodná už pre predškolákov, ktorý poznajú hodnotu čísel do 10.
Obmeny:
- Sčítavacia alebo odčítavacia vojna. Pravidlá sú úplne rovnaké, akurát, že hráči vyhadzujú po dve karty a buď ich sčítavajú, alebo odčítavajú. Tento variant je vhodný najmä pre prvákov, keďže sa tu precvičuje sčítavanie a odčítanie do 20 a porovnávanie.
- Staršie deti môžu hrať Násobilkovú vojnu. Myslím, že tu už je jasné ako sa bude hrať. Jednoducho sa dve vyložené karty budu násobiť a kto má väčší výsledok, berie. Deti si precvičia malú násobilku len taký fukot.
Hľadám číslo
Pri tejto hre znova použijeme vytriedené žolíkové karty a pomôžu aj presýpacie hodiny alebo budík, či stopky. Karty (malo by ich ostať 40, my ich už máme postrácané, preto nie sú na fotke všetky) rozložíme na stôl číslami hore do 5 radov po 8 kariet (alebo 4×10)
Všetci si pozorne prezrieme karty uložené na stole. Vyzvem deti, aby hľadali dve karty, ktoré spolu dávajú napríklad súčet 11. Karty musia byť vedľa seba, horizontálne alebo vertikálne. Otočím presýpacie hodiny a deti hľadajú dvojice (keďže máme doma tretiačku a prváčku, presypujú sa hodiny 2x, aby aj mladšia mala šancu nájsť čísla). Kto nájde, ukáže na dvojicu, aby súper vedel, že musí hľadať inú. Má na to čas, ktorý určujú presýpacie hodiny. Za každú správnu dvojicu, dostanú deti bod. Hra pokračuje dovtedy, kým sa neminú vyvolávačovi všetky možnosti dvojíc. Vyhráva ten, kto má najviac bodov.
Obmeny:
- Ak máte deti rovnako zdatné v matematike, môžte hrať túto hru bez presýpacích hodín. Bod dostane ten, kto danú dvojicu nájde najrýchlejšie.
- Karty sú stále rozložené na stole číslami hore. Vyvolávač opäť povie aký súčet hľadá. Teraz sa ale hráči striedajú. Hráč číslo 1 hľadá všetky dvojice, horizontálne alebo vertikálne, ktoré daný súčet vyrobia. Každú dvojicu si vezme. Ak už nič nevie nájsť, má šancu hráč číslo 2. Každá zabudnutá dvojica (ak tam taká je) je jeho. Vyvolávač znova povie aký súčet hľadá, ale tentokrát začína hráč číslo 2 a hľadá všetky možné dvojice a jednotka čaká, či na nejakú náhodou nezabudne. Ak vám na stole vzniknú už veľmi veľké medzery medzi kartami, treba ich nanovo usporiadať do stĺpcov a hra môže pokračovať. Hra končí, keď sa na stole minú všetky karty a vyhráva ten, kto má pred sebou najviac kariet.
- Hru Hľadám číslo môžte hrať aj tak, že deti nebudú hľadať dvojicu ale trojicu, ktorá dá daný súčet.
- Potrebujete precviciť odčítavanie, násobenie či delenie? Jednoducho vymeňte v zadaní počtovú operáciu. Hľadám karty, ktoré po odčítaní dajú číslo 5. Alebo hľadajte dve karty, ktoré keď vynásobím dostanem číslo 16.
Vytvor číslo
Táto hra je vhodná pre deti, ktoré už ovládajú pojmy jednotky, desiatky, stovky a podobne. Zo žolíkových kariet tentokrát dáme preč aj desiatky. Eso znova nahrádza číslo 1. Čistý papier rozdelíme na 4 časti. Každú časť označíme ako jednotky, desiatky, stovky, tisícky. Karty sa zamiešajú a položia v jednej kope číslami dolu.
Hráč č.1 otočí prvú kartu a rozhodne sa či ju umiestni na miesto jednotiek, desiatok, stoviek alebo tisícok. Podobne postupuje aj s ďalšími troma kartami. Vždy vyťahuje teda len po jednej karte a umiestňuje ju bez toho, aby vedel aká ďalšia hodnota ho čaká. Keď je číslo hotové, je na rade druhý hráč, ktorý podobne vytvára svoje číslo. Jeden bod si pripíše ten hráč, ktorého číslo je väčšie, ale je tu šanca na ďalší bod. Ten si pripíše každý, komu sa zo svojich kariet podarilo vytvoriť najväčšie možné číslo.
OKO
No a u nás topka posledných dní, je hra OKO. Vlastne ani neviem, či ju treba predstavovať. Ak by náhodou niekto zabudol pravidlá, nech sa páči.
Potrebujeme tentokrát sedmové karty (dajú sa vytriediť aj zo žolíkových). Každá karta má svoju hodnotu, dolník 2, horník 3, kráľ 4 , eso 11 a čísla sú jasné. Karty sa poriadne premiešajú a každý hráč dostane 2. Cieľom hry je dostať sa so svojimi kartami čo najbližšie k číslu 21. Pozor ale, nesmie to byť viac. Hráči si teda môžu brať aj ďalšie karty z kopy, dokým nie sú so svojim súčtom spokojní. Keď už sú všetci so sčítavaním hotoví, ukážu svoje karty. Vyhráva ten, kto sa najviac priblížil k číslu 21.
Hrávate aj vy s deťmi karty? Máte nejaké iné obľúbené hry? Sem s nimi 🙂
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!