Viete čo je lapbook? Neviete? Kto vie, určite mi dá za pravdu, že je to vec návyková a kto nevie, pozor na vec, pretože sa ľahko stanete závislými. Ja som sa prvýkrát s pojmom lapbook stretla asi pred rokom a pol, keď som brázdila internet a rôzne zahraničné domoškolácke blogy. Čo to teda je?
Lapbook by som definovala ako interaktívnu knihu, ktorá nám pomáha utriediť nové informácie. Väčšinou obsahuje množstvo mini knižočiek, rôznych vrecúšok, otváracích okienok a iných interaktívnych prvkov, čo ho robí pre deti príťažlivým.
Slovo lapbook je zložené z dvoch anglických slov, lap a book, čiže lono a kniha. Je to teda kniha, ktorá sa zmestí do lona dieťaťa (pretože je primárne určená pre deti).
Prečo je lapbook taký populárny?
- Je lacný. Na jeho výrobu potrebujete obal na spisy, alebo postačia aj výkresy, lepidlo, nožnice, kresliace potreby, farebné papiere, prípadne nejaké dozdobovacie pomôcky ako washi pásky, alebo nálepky.
- Nezaberá veľa miesta. Hoci lapbook obsahuje veľké množstvo informácií, finálny produkt má po poskladaní len veľkosť papiera A4.
- Zvládne ho vyrobiť každý. Aj prváčik, ktorý ešte nevie poriadne písať a základ budú tvoriť hlavne obrázky.
- Je originálny a dáva priestor tvorivosti. Každý jeden lapbook, ktorý vytvoria deti je sám o sebe originál. Informácie, ktoré uchováva, spôsob ako ich deti zapíšu, akú formu si zvolia, ako ho vnútorne usporiadajú, to všetko je len na nich.
- Je vysoko motivačný (a návykový). Deti rady strihajú, kreslia, vyfarbujú, lepia, vyrábajú rôzne knižky, skladajú papier do všetkých možných vzorov a rady sa s konečným výsledkom pochvália.
- Je reprezentatívny. Pre nás domoškolákov je to aj forma výstupu. Povedzme si na rovinu, taká okienková knižka je oveľa viac príťažlivá ako nejaké obyčajné poznámky v zošite. Okrem toho vedie deti k estetickému cíteniu.
- Je to perfektný spôsob triedenia a uchovávania informácií k nejakej téme. Lapbook môžte vyrábať pri hocijakej téme. Či sú to slovné druhy, alebo napríklad učivo z prírodovedy o rastlinách.
- Podporuje aktívne a zážitkové učenie. Možno sa zdá výroba lapbooku zdĺhavejšia oproti obyčajnému zapísaniu informácií do zošita, ale deti si jeho výrobou toho zapamätajú viac a ak aj náhodou nie, vždy vedia, kde to nájdu.
- Jeho výroba podporuje spoluprácu oboch mozgových hemisfér. Ľavá hemisféra je zodpovedná za našu logiku a vďaka nej dokážeme pracovať s faktami a pravá nám sprístupňuje umenie a vedie našu tvorivosť a fantáziu. A toto všetko je potrebné pri tvorbe lapbooku.
- Rešpektuje rôzne štýly učenia. Niektoré deti sa učia tým, že kreslia, iné dávajú prednosť písaniu, niektoré možno preferujú grafy.
Ako ho vyrobiť?
Obal lapbooku tvorí obal na spisy. Kúpite ho v každom papiernictve. Môžte si ho ale vytvoriť aj z výkresov formátu A3, ktoré poskladáte a popriliepate k sebe ako na tomto a tomto videu. Obal je hotový, treba ho naplniť. Výber témy je vysoko individuálna záležitosť, tak isto ako aj jej spracovanie. Čo robí lapbook takým príťažlivým sú rôzne mini knižočky, ktoré sa rôzne skladajú, otvárajú sa do všetkých smerov a kadejako vyčnievajú. Táto stránka ich ponúka obrovské množstvo. Stačí si ich stiahnuť do počítača, vytlačiť a použiť, alebo si vyrobíte svoje jednoduchým skladaním papiera.
A keďže sa hovorí, že radšej raz vidieť ako stokrát počuť, predstavím vám jeden z našich najnovších lapbookov, ktorý vyrobila Julinka.
Titulka lapbooku
zadná strana, trošku matematiky a angličtiny
otvorený lapbook
Ak ste zvedaví na iný lapbook, môžte zablúdiť do našej kosatkovej témy, tam je už jeden nafotený.
Viete si predstaviť, žeby sa lapbooky začali vyrábať v školách? To by bola aká pecka. Pani učiteľky, čo vy na to?
Spätné odkazy a spätné upozornenia
[…] Nedôverujeme deťom, že si nájdu niečo, čo ich zaujme a spravia o tom projekt, prezentáciu, lapbook, či iný výstup, ktorý potom budú s nadšením prezentovať pred celou […]
[…] nejako musí zaznamenať. Navrhla som jej, nech spraví lapbook (viac o lapbookoch môžte nájsť tu ), kde dá všetko čo ju zaujalo. Slovo dalo slovo a lapbook Percy Jackson je na […]
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!