Ako som sľúbila nedávno, pridávam ďalší článok o tom, ako sa dá učiť dejepis bez učebníc. Dnes si vezmem na mušku knihy s príbehmi.

Niekomu sa môže zdať, že fitkívne príbehy hoci aj s historickým pozadím nás nemôžu ničomu naučiť, no je to obrovský omyl. Podľa môjho pozorovania sa deti z takýchto príbehov naučia oveľa viac ako z encyklopédií. Je to zrejme preto, že sa nechajú do príbehu vtiahnuť a prežívajú ho spolu s postavami. A už je poriadne dávno známe, že ak sa nášmu mozgu niečo páči, tak spolupracuje oveľa ľahšie. Preto si z takýchto príbehov deti odnášajú oveľa viac ako z memorovania učebnice.

Detektívi v čase

Hlavnými hrdinami v týchto knihách je trojica kamarátov, ktorí sa pomocou stroja času dokážu dostať do rôznych historických dôb. Ako na potvoru, vždy keď tam prídu, musia riešiť nejakú záhadu. Knihy sú napínavé, dobre sa čítajú a deti sa z nich veľa dozvedia nielen o skutočných historických postavách, ale napríklad aj o móde danej doby, staviteľstve, či o jedle. Túto sériu odporúča každý čitateľ z našej rodiny.

dejepis
Kouzelný atlas

Táto séria vychádza v Čechách a hlavnou hrdinkou je Bára. Pomocou kúzelného atlasu sa tiež premiestňuje v čase a rieši záhady. Ak vám nevadí čestina, vrelo túto sériu odporúčame. Má totiž jednu veľkú výhodu oproti Detektívom v čase. Mapujú aj historické udalosti nám Slovákom blízke.

dejepis

Grécke báje

Ak chcete spoznať Grécko, musíte prečítať Staré grécke báje a povesti, to vám odkazuje Terezka. Ja ju doplním, že pre mladších čitateľov sú vhodnejšie Grécke mýty pre deti, keďže v nich je menej násilia a krvi.

dejepis

Pre zdatnejších čitateľov, ešte naše znalkyňa Grécka, odporúča sériu Percy Jackson. Z histórie Grécka sa z nej síce veľa nedozviete, ale spoznáte takmer všetky grécke božstvá a prežijete s nimi rôzne mýty v modernejšej podobe. U nás to bol práve Percy, kto odštartoval u Terezky jej záujem o dejepis a hlavne o Grécku históriu.

M.R. Stefánikov, kreslený príbeh rodáka z Košarísk

O slovenských dejinách a hlavne o našich dôležitých historických osobnostiach, máme na Slovensku ešte stále málo kníh, čo je veľká škoda. No zopár lastovičiek sa aj tu už nájde. Napríklad tento komiks. Je celkom obsiahly, prevedie vás celým Štefánikovým životom. Na to, že je to komiks, je v ňom pomerne dosť veľa textu, ale práve preto, že je to komiks, číta sa ľahko aj menej zdatným čitateľom.

Múr, Čierna oslava

Keď už sme pri komiksoch spomeniem knihy Múr a Čierna oslava. Oba sa zaoberajú nedávnou históriou, železnou oponou a životom za ňou. Čierna oslava podrobnejšie mapuje udalosti nežnej revolúcie. Táto kniha je zároveň prvou zo série štyroch kníh o nežnej revolúcií, ktoré by mali postupne vyjsť na našom knižnom trhu.

K slovenskej histórii jednoznačne patria Slovenské povesti. Tých máme na našom trhu našťastie dosť, stačí si len vybrať. U nás doma sú obľúbené Slovenské povesti z hradov a zámkov.

Príbehy z príborníka, Noční špióni

Ak hľadáte niečo k druhej svetovej vojne, k téme holokaustu, my môžme odporučiť tieto príbehy. Hlavnou postavou je 13 ročná Gabika, ktorá počas vojny žije Československu a prežíva na vlastnej koži, všetky hrôzy, ktoré so sebou vojna prináša.

dejepis

Vojna, ktorá zmenila Rondo

Táto kniha nie je o žiadnej konkrétnej vojne, aj Rondo je mesto vymyslené. Je to kniha o tom čo vojna so sebou nesie, ako dokáže ničiť a aké stopy zanecháva aj keď raz odíde. Neobsahuje veľa textu, väčšiu výpovednú hodnotu v tejto knihe so sebou nesú nádherné ilustrácie.

Gamebook, preži vlastné dobrodružstvo

Poznáte túto sériu? Sú to také útle knižočky, kde si vytvárate vlastný príbeh. Ak sa váš hrdina ocitne na nejakej križovatke máte na výber, ktorou stranou v knihe chcete pokračovať a podľa toho určujete jeho osud.

Navyše tieto knihy sa len nečítajú, ale aj hrajú. Každý hrdina v knihe má nejaké body za zdravie,útok a silu a počas čítania/hrania môžte získavať zbrane, či elixíry, ktoré potom máte možnosť rôzne použiť. Napríklad v bitkách s nepriateľmi, keď sa snažíte zachrániť vlastnú kožu.

My máme zatiaľ doma knihy o Keltoch a bohovi Apolónovi. V týchto knihách sme nenašli žiadne historické fakty, roky, či skutočné udalosti. No spoznali sme skrze ne napríklad keltské zbrane, keltské oblečenie, alebo povahu boha Apolóna. Najdôležitejšie však je, že ich čítanie-hranie si vždy užívame. A aj keď sme ich čítali už niekoľkokrát, nikdy nevieme ako náš príbeh skončí, či to prežijeme v zdraví, či nás neotrávi nejaký druid, alebo žiarlivá bohyňa.

V dnešnej dobe už je na našom knižnom trhu oveľa väčší výber dobrých kníh na dejepis. Ak máte nejaké skvelé tipy, tak sa s nami o ne podeľte. Dejepis je u nás obľúbený predmet a každá nová dobrá kniha nás len poteší.

1 odpovedať

Spätné odkazy a spätné upozornenia

  1. […] Ruku hore kto mal v škole rád dejepis, či vlastivedu. Poväčšine to asi bola nuda, učiť sa len vymenovať nekonečné množstvo rôznych rokov, panovníckych dynastií a riešiť politiku danej doby. Nie, toto nebavilo ani mňa. No história sa dá učiť aj inak. Napríklad cez príbehy […]

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.