V minulom článku som písala o našej letnej dovolenke v Zaton holiday resort. Zážitkov bolo toľko, že sa všetky nezmestili do jedného článku, takže dnes tu máme pokračovanie.

Kto nás pozná aspoň trošku vie, že máme radi históriu. Teda hlavne ja a Terezka. Ostatní sa popri nás vezú, ale neprotestujú. Keď ste v Chorvátsku, jednoducho nemôžte ostať ležať na pláži a nezájsť na potulky do blízkych miest. My sme tento rok mali šťastie, že sme boli blízko dvoch krásnych, históriou dýchajúcich miest. Navštívili sme Nin a Zadar.

Nin

Nin je malé mestečko, ktoré sa nachádza len pár minút autom od Zatonu. My sme sa tam odviezli typickým dovolenkárskym “vláčikom” z nášho rezortu. Je to vlastne mesto na ostrove a s pevninou je spojené dvomi kamennými mostami.

Nin, Chorvátsko

Neočakávali sme od tohto miesta veľa a o to viac nás Nin prekvapil. Pri jeho potulkách sme len tak mimochodom narazili na pozostatky rímskeho chrámu z 1.storočia,

Nin, Chorvátsko

alebo rímskeho domu z 2.storočia.

Mnohé archeologické nálezy z bohatej histórie Ninu, sú uložené v archeologickom múzeu, ktoré sme už ale nestihli navštíviť (aspoň máme dôvod sa tam vrátiť).

V centre Ninu sa nachádza kostol sv. Anselma zo 6.st, o ktorom sme sa od miestnych predavačov v uličke dozvedeli, že sa hrdí titulom vôbec prvej chorvátskej katedrály. (Zabudli sme ho odfotiť, ale môžte ho vidieť tu .)

Titul najmenšia katedrála na svete si zas vyslúžil kostol sv.Kríža, ktorý stojí neďaleko. Kostolík sa zachoval v pôvodnom stave od jeho výstavby v 9.storočí. Je postavený na zvyškoch antických domov a v čase kráľov slúžil ako kráľovská kaplnka.

 

Od kostolov a historických pamiatok sme sa pomaličky presunuli po kamennom moste do oblasti soľnej fabriky. V Nine sa soľ ťaží už od času starých Rimanov a vraj doteraz sa to deje bez použitia akejkoľvek mechanizácie, len prírodným odparovaním morskej vody v plytkých bazénoch. Škoda, že sme už nestihli otváracie hodiny v Múzeu soli, určite by bolo čo počúvať.

Nin

                                                     To za nami, prosím pekne, je jedna obrovská kopa soli.

V Nine sme strávili približne 4 hodiny a som si istá, že sme nevideli všetko, čo ponúka. No podarilo sa nám aspoň nachvíľu nasať atmosféru iných storočí.

Zadar

V nedeľu sme sa vybrali do Zadaru. Od Zatonu je vzdialený približne 20 km. Je to väčšie mesto ako Nin a bolo to veru aj cítiť. Jeho historická časť sa turistami len tak hemžila. My sme sa do Zadaru vybrali cielene kvôli dvom novodobým atrakciám. Chceli sme vidieť Pozdrav Slnku a počuť Morský orgán.

Trošku nečakane sme sa ocitli pri ďalšej historickej pamiatke, pri kostole sv.Anastázie. Tento kostol je najväčšou katedrálou v Dalmácii.

Z druhej strany katedrály, stojí kostol sv.Donata z 9.storočia. Jedna z dominánt Zadaru. Obe tieto pamiatky sú súčasťou väčšieho komplexu budov, ktorý je zapísaný v UNESCO.

V tejto časti mesta bolo silno cítiť rímsky vplyv. Nebolo nič nezvyčajné vidieť deti hrať sa medzi pozostatkami starých rímskych domov, či stĺpov z bývalých chrámov.

Ale Zadar nevyniká len historickými pamiatkami. Turistom ponúka aj moderné atrakcie. Tie vlastne boli cieľom aj našich potuliek.

Morský organ je novodobý ťahák pre turistov, vybudovaný na pobreží mora. Je to vlastne systém trubíc, zakončených píšťalami, ktoré sa nachádzajú pod vybetónovaným mólom. Podľa toho ako do nich naráža a vteká voda, vydávajú rôzny zvuk.  Nám táto “hudba” pripomínala spev veľrýb.

Našou poslednou zastávkou v Zadare bol Pozdrav Slnku, ktorý je neďaleko od Morského organu. Pridali sme sa k ostatným turistom do obrovského kruhu so sklenenými doskami a čakali sme na západ slnka.

Počas neho sa jednotlivé dosky začali rozsvecovať a hrať rôznymi farbami. Čím bola vonku väčšia tma, tým svetlá svietili intenzívnejšie a kruh bol farebnejší.

Ak budete mať cestu okolo Zadaru, určite sa tam choďte pozrieť. Je na čo pozerať. Škoda že naše malé baby ešte veľa nevydržia, ja by som sa po Zadare rada túlala oveľa dlhšie.

Už teraz viem, že sa tam musím niekedy vrátiť, aby som si obzrela jednu z najstarších a najpríjemnejších univerzít v Európe, ktorá je postavená priamo na pláži. To by sa tam študovalo!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.